İzmir Liman Başkanlığı ve Büyükşehir’in uzlaşmasıyla hazırlanan Pasaport’taki mekanları kurtaracak yeni plan, Bayındırlık Bakanlığı’na gönderildi.

İzmir’in Pasaport sahilindeki seyir terasları krizinde iki önemli gelişme yaşandı. Yargıtay 1. Hukuk Dairesi, Ekim ayı sonunda yerel mahkemenin verdiği seyir teraslarının yıkımına ilişkin kararını onayladı. Diğer yandan davacı Başbakanlık Denizcilik Müşteşarlığı İzmir Liman Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin uzlaşmasıyla hazırlanan, seyir teraslarını yasallaştıracak imar plan değişikliği de yine geçtiğimiz ay Bayındırlık ve İskan Bakanlığı onayına gönderildi.

Bu gelişmeler doğrultusunda yıkım konusunda zaman kazanıldığı ve yeni hazırlanacak planlarla seyir teraslarının yasal çerçeveye oturtulacağı belirtildi.

Geri adım attı

İzmir Liman Başkanlığı, limanı daralttığı, gemilerin bağlama yerlerine zarar verdiği gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi aleyhine 2004 yılında seyir taraslarının yıkımı için dava açtı. İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2 yıl süren davanın ardından, 27 Aralık 2006 günü yapılan son duruşmada bilirkişi raporuna dayanarak karar verdi. Mahkeme, Büyükşehir’in el atmasının önlenmesine, yapılan seyir teraslarının yıktırılmasına ve Pasaport’ta seyir teraslarının bulunduğu alanın eski hale getirilmesine karar verdi.

Büyükşehir ise, seyir teraslarının temelsiz ve demontabl nitelikte olduğunu, halkın acil ve haklı istekleri ile yapıldığını belirterek Yargıtay’a gitti. Ancak, Yargıtay geçtiğimiz günlerde yerel mahkemenin verdiği yıkım kararını onadı. Yaşanan gelişmenin ardından Büyükşehir Belediyesi’nin, hukuki süreci işleterek, önümüzdeki süreçte ‘kararın düzeltilmesi’ için başvuruda bulunacağı öğrenildi.

Yıkım kararından sonra İzmir kamuoyunun tepkisi üzerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da müdahalesiyle, davayı açan İzmir Liman Başkanlığı geri adım attı. Liman Başkanlığı, terasların yıkımını istemediklerini, Büyükşehir’in kendilerine başvurmasını istedi. Büyükşehir’in başvurusu üzerine Denizcilik Müsteşarlığı ve Büyükşehir hukukçuları bir araya getirilerek uzlaşma zemini sağlandı.

Büyükşehir, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü’nün talebi üzerine, seyir teraslarını 1/1000 ölçekli plana işledi. Plan değişikliği, Ekim 2007’de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın onaylaması istemiyle İl Müdürlüğü’ne gönderildi. Bakanlık onayından sonra teraslar yasallaşacak.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir