Vatandaşlara bedava su verdiği gerekçesiyle hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan dava açılan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e gelen tebrik ve destek telefonları nedeniyle belediyenin santrali kilitlendi.

Haberler nedeniyle büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Özgüven şunları söyledi:
“Ancak ben sadece görevim olan belediye başkanlığını yapıyorum. Halk için çalışıyorum. Bunu yapmam suç olarak değerlendiriliyorsa suç işlemeye devam edeceğim. Çok sayıda insan telefonla ulaşıyor ya da internet üzerinden çıkan haberlerin yorumlarını okuyorum. Büyük bir çoğunluk bana destek veriyor, bir kısmı da eleştiriyor. Ancak şunun bilinmesi lazım. Dikili’nin asıl nüfusu 12 bin. Yazın 150 binin üzerine çıkıyor. Ben bütün bu hizmetleri bana 12 bin kişiye göre gönderilen parayla yapıyorum. Eleştirenlerin bu noktada düşünmesi lazım. Ama tabii ki eleştirenin de, tebrik edenin de başımızın üstünde yeri var.”

Özgüven, Türkiye’de bir çok belediyenin bazı hizmetlerden ücret almadığını belirterek, “ Ancak o başkanlar hakkında ücretsiz belediye hizmeti götürdüğü gerekçesiyle görevi kötüye kullanmaktan dava açılmıyor” dedi. Özgüven, yasalarda belediyelerin ücretsiz olarak hizmet götüreceği yönünde kararlar bulunduğunu vurgulayarak, merkezin yaptığı ücretsiz kömür verme, fakir ailelere sosyal yardım yapma gibi hizmetleri örnek aldıklarını söyledi.

Kırmızı kaldırıma soruşturma!

Dikili’de 12 Eylül yönetiminin ardından ilk seçimlerde SHP’den belediye başkanı seçilen ve iki dönem görev yaptıktan sonra ara veren Özgüven, CHP İzmir İl Başkanlığı da yaptı. Özgüven hizmet ve projelerinden dolayı bugüne kadar çok sayıda soruşturma geçirdi ancak ceza almadı. Belediye Başkanlığı koltuğuna ilk kez 1984’te oturan Özgüven, gün batımında güzel bir renk veriyor diye kordonboyunda kaldırımları kırmızı yaptı. Muhalifleri “Kaldırımla komünizm propagandası yapıyor” diye şikayet edince soruşturmaya uğradı. Bir parka suikast sonucu öldürülen İsveç Başbakanı Olof Palme’nin adını verdi. Dönemin kaymakamı bu isme onay vermeyince yine soruşturma açıldı. Özgüven’in en çok soruşturma geçirdiği konu Dikili Festivali oldu.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir