Irak’ın Samarra kentinde bulunan ve Şiilerin kutsal kabul ettiği Askeriye Camii’nin, 2006’daki bombalı saldırıya dek muhteşem bir görüntüye sahip olan kubbesini bir Türk firması restore edecek.

UNESCO yetkilisi Muhammed Celil, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, ismi verilmeyen bir Türk firmasının Ramazan bitiminde onarıma başlayacağını ve inşaatın ilk aşamasının 6 ila 8 ay süreceğini söyledi. Çalışmalara Türk ve Iraklı mühendislerin liderlik edeceği ve tüm onarımın Samarralılar tarafından tamamlanacağı belirtildi. Türk şirketinin güvenliğini, şehir dışında Irak ordusu, içinde ise Irak polisi sağlayacak. Irak hükümeti, caminin restorasyonu için UNESCO ile milyonlarca dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Şii inancına göre son imam olan Muhammed Mehdi’nin babası Hasan Askeri adına yapılan camii ve türbe, 2006 yılının şubat ayında Sünni direnişçilerin bombalı saldırısında ağır hasar görmüş, meşhur “Altın Kubbe” çökmüştü. Bu yıl 13 Haziran’da bir kez daha vurulan ve iki minaresi de yıkılan camiye yönelik saldırıların ardından Şii militanlar intikam eylemleri düzenlemişti.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir