İstanbul’da Üsküdar-Çekmeköy arasında yapılacak metro hattı Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzatılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin Anadolu yakası için yeni metro hatları projelendirdi. İnşaat ihalesi aşamasında olan Üsküdar-Çekmeköy metro hattının Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na uzatılması planlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanbeyli’de vatandaşlarla sohbet ederken yaptığı değerlendirmede, “İlk defa burada açıklıyorum. Metro geçecek buradan, metro… Bu, başkalarının hayal edemeyeceği, düşünemeyeceği bir proje. İnşallah bunun çalışmalarını da başlattık” dedi.

Kentteki diğer metro hattı çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Topbaş, Kadıköy-Kartal hattı, Ayazağa metrosu ve Üsküdar-Ümraniye-Altunizade-Tepeüstü hattı için Fransız Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası ile 2.6 milyar dolarlık kredi anlaşması yaptıklarını söyledi.

Kredinin 700 milyon Euro’luk bölümünün, Üsküdar-Ümraniye-Altunizade-Tepeüstü hattı için Avrupa Yatırım Bankası ile yapıldığını ifade eden Topbaş, “İlk defa Avrupa Birliği dışında bir belediyeye bunu veriyorlar” diye konuştu.

Kaynal: ntvmsnbc

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir