İşadamı Özdemir, “Tuz Gölü projesinde İbrahim Selçuk benden rüşvet istedi. Vermeyip ihaleden çekildim” dedi

Enerji ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan Mavi Hat operasyonu kapsamında gözaltına alınan Limak Holding’in sahibi, Fenerbahçe Kulübü 2. Başkanı Nihat Özdemir, tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Tuz Gölü Su Hattı ihalesi için rüşvet verdiği iddia edilen Özdemir mahkemede, operasyon kapsamında tutuklanan işadamı İbrahim Selçuk’un kendisinden rüşvet talep ettiğini ancak rüşvet vermeyerek ihaleden çekildiğini söyledi.
Operasyon kapsamında gözaltına alınan 12 zanlı dün adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 4’ü serbest kaldı, 8’i tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Yurtdışına çıkış yasağı
Mahkeme, Özdemir ile işadamları Ali Tunç Kemaloğlu ve Aziz Kaya’nın serbest kalmasına, DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar Daire Başkan Yardımcısı İsa Yerdelen, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Kerim Taşkıran, eski Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst, ROTAM firması eski Genel Müdürü Mehmet Zaim ile eski BOTAŞ Genel Müdürü, İzgaz Genel Müdürü Gökhan Bildacı’nın tutuklanmasına hükmetti. Yurtdışına çıkış yasağı konulan Özdemir’in her hafta karakola giderek imza vermesi kararlaştırıldı.
Sonradan iptal edilen Tuz Gölü Su Hattı ihalesine fesat karıştırmak iddiasıyla sorgulanan Özdemir, şu ifadeyi verdi: “Tuzgölü Su Hattı ihalesi sonrası İbrahim Selçuk ile arkadaşları, bizimle ve konsorsiyumdaki diğer 2 firmayla bağlantıya geçerek ihaleyi almış olmamıza rağmen, bu işi alabilmemiz için öncelikle kendilerine rüşvet ödememiz gerektiğini söyledi. Durumu Enerji Bakanlığı yetkililerine de ifade ettim. İbrahim Selçuk, Limak İnşaat’a da gelerek rüşvet teklifinde bulunmuştur. Bu nedenle arkadaşlarla da görüşmüş olabilir.”
Özdemir’in avukatı Sedat Aksallı da Özdemir’in, Selçuk’un rüşvet talebini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı dahil tüm üst düzey yetkililere bildirdiğini ifade etti.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir