Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme Ve Dayanışma Derneği Başkanı Pündük: Buradaki insanlar, kendi kültürleriyle burada kalmak istiyor. UNESCO da bunu gördüğü için projeyi onaylamıyor.

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, bölgede oturanların, kendi kültürleriyle, müzikleriyle, danslarıyla burada kalmak istediklerini belirterek, UNESCO’nun bunu gördüğü için projeyi onaylamadığını ileri sürdü.Şükrü Pündük, Sulukule Platformu ve İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı Mimar Aslı Kıyak İngin ve Sulukule sakinleri ile birlikte dernek merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Pündük, 5366 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Sulukule’deki Kentsel Dönüşümün Sulukule’de yaşayan insanların yararına olmadığını iddia ederek, projenin burada yaşayan insanların “soylulaştırma projesi”ne dahil edildiğini savundu.

Taşoluk’ta kendilerine belediye tarafından verilen evlere gitmek istemediklerini anlatan Pündük, “Buradaki insanlar, kendi kültürleriyle, müzikleriyle, danslarıyla burada kalmak istiyorlar. UNESCO’da bunu gördüğü için projeyi onaylamıyor” dedi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir