Bulgaristan’dan doğan Rezve Deresi’nden İstanbul’a su getirme projesi tamamlandı. Su Longoz ormanları içinden değil, Karadeniz’in tabanına döşenecek borularla getirilecek.

Bazı sivil toplum örgütleri, suyun Longoz’dan geçirilecek isale hattı ile getirilmesi projesine ‘ormanların tahrip olacağını’ ileri sürerek tepki göstermişti. Çevrecilerin, ‘tabanı suyla kaplı dünyanın en nadide ekosistemleri arasında yer alan Longoz ormanlarının yok olacağı’ tepkisi, Büyükşehir’e geri adım attırdı. Rezve Deresi’nden su getirmek için kurulacak isale hattını Longoz’dan geçirmeyi planlayan Büyükşehir, eleştirilerin ardından projeyi değiştirdi. Yeni proje ile su, Karadeniz’in altından döşenecek isale hattı ile Papuçdere’ye aktarılacak. Rezve Deresi’nin yüzde 70’inin Türkiye sınırları içinde bulunduğunu ve Karadeniz’e dökülen bu suyu Rezve İçme Suyu Projesi ile İstanbul’a kazandıracaklarını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin hayata geçirilmesi ile yılda yaklaşık 200 milyon metreküp içme suyunun Pabuçdere Barajı’na çekileceğini söyledi.

Rezve’nin İstanbul için yeni bir içme suyu kaynağı olacağı üzerinde duran Topbaş, alınacak suyun yılda 750 milyon metreküp su tüketen İstanbul’un yıllık su ihtiyacının yaklaşık dörtte birini karşılayacağına işaret etti. Topbaş, “Rezve’de denize en yakın yerden Pabuçdere’ye 1. Etap 35 kilometre, Pabuçdere’den Terkos’a 2. Etap 35 kilometre olmak üzere bin 600 milimetre çapında, yüksek yoğunluklu borularla, toplam 70 kilometre hat içinde, denizin 53 metre altından Terkos’a ulaştırılacak. Bu projede çevre hassasiyeti gösteriyoruz. Boruları deniz altından geçirerek Longoz ormanlarının tahrip olmasının da önüne geçeceğiz.” şeklinde konuştu. Topbaş, ayrıca bu hattın denizden taşınması ile yılda 20 milyon YTL enerji tasarrufu sağlayacaklarını da söyledi. Hazırlanan projenin 7-8 ay içerisinde hayata geçirilmesi düşünülüyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir