Tadilatlarıyla, çalınan eserleriyle gündemden düşmeyen ve adı ’Hayalet Müze’ye çıkan Resim Heykel Müzesi’nde şimdi de “Restorasyon Allah’a emanet yapılıyor” tartışması başladı.

Restorasyonunu Altındağ Belediyesi’nin yürüttüğü çalışma kapsamında müzenin sigortalanmadığı ortaya çıktı. Altındağ Belediyesi yetkilileri, Ankara Hürriyet’e yaptıkları açıklamada restorasyon kapsamında herhangi bir sigortalama işlemine gitmediklerini açıklarken, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Mustafa Atalar da bu bilgiyi doğruladı. Atalar, “Müze şu an belediyenin sorumluluğunda, yaptığımız anlaşma gereği nasıl teslim ettiysek bize öyle bırakmak zorundalar. O yüzden sigorta yapma gereği duymadık” dedi.

Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Başkanı Osman Altıntaş, Genel Müdür Atalar’ın açıklamalarına tepki gösterirken “Burası yüzlerce tarihi eseri barındıran bir milli hazinedir. Nasıl sigorta yapma gereği duymazlar? Eserlere zarar gelirse bunu kim karşılayacak, sorumluluğunu kim alacak? Restorasyon Allah’a emanet yapılıyor” dedi.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tansel Türkdoğan ise, müze sigortalama işleminin Türkiye’de çok yaygın olmadığını belirtirken, “Ancak Resim Heykel Müzesi çok değerli bir müzedir ve içinde çok kıymetli eserler barındırmaktadır. Mutlaka sigortalanması gerekirdi” dedi.

Kaynak: Hürriyet Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir