Saka başkanlığındaki Yıldırım Gençlik Spor, birinci lige yükselme hedefinde stattan gelecek gelire güveniyor.

Tarihi skandal: Nevşehir’in İkinci Lig takımı Yıldırım Gençlik Spor peribacalarının kendilerine hibe edilen bir kısmının yerine modern bir stat yapacaklarını açıkladı

Nevşehir’e bağlı Gülkuyu İlçesi’nin İkinci Lig’de mücadele eden futbol takımı Yıldırım Gençlik Spor, peribacalarının kendilerine hibe edilen bir kısmının yerine modern bir stadyum inşa edecekleri açıklamasını yaptı. Yıldırım Gençlik Spor Kulübü Başkanı Sarih Saka, kulüp binasında düzenlediği basın toplantısında, peribacalarının bir kısmının yıkılarak yerine 30 bin kişilik, Gülkuyu’ya yakışır, modern bir stadyum yapılacağını söyledi.

Birinci derecede sit alanı Saka’nın açıklaması, Gülkuyulu bazı kesimlerde sert tepkilere neden oldu. Saka’nın verdiği bilgilere göre, peribacalarının hemen yanındaki belediyeye ait 100 dönüm arazi kulübe hibe edildi. Saka, mimari projenin bittiğini, önümüzdeki hafta Ankara’ya giderek projeyi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne sunacaklarını söyledi. İkinci Lig B kategorisine bu yıl yükselen ve grubunda lider olan Yıldırım Gençlik Spor, birinci lige yükselmeyi hedefliyor. Kulüp yetkilileri, bu nedenle inşa edilecek stattan gelecek gelire çok önem veriyor.

Öte yandan, stadın yapımı için üç peribacasının yıkılacağına dikkat çeken Gülkuyu Turizm ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Latife Şafak, projenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Stadyum için üç baca yıkılacak. Binlerce yılın kültür mirası, bölge insanının geçim kaynağı olan peribacalarının yıkılması Gülkuyu’ya ihanettir. Dünyaya rezil olacağız. İnşaatı durdurmak için idare mahkemesine gerekli başvuruları yaptık, bölge birinci derece sit alanı. Hazırladığımız dosyayı kültür bakanlığına da göndereceğiz” diye konuşan Şafak, ‘Peribacaları Sahipsiz Değildir!’ isimli bir kampanyayla imza toplamaya da başladıklarını açıkladı.

Yıkılan baca yerine maket
Ulusal çapta bir eylem başlatmayı planladıklarını anlatan Başkan Latife Şafak, Dünya Mirasını Koruma Örgütü’ne de başvuracaklarını söyleyerek kültürel mirasa duyarlı sivil toplum örgütlerinin ve tüm vatandaşların desteğini beklediklerini sözlerine ekledi.
Yıldırım Gençlik Spor Başkanı Sarih Saka ise peribacalarının Türkiye için önemini bildiklerini ve üç peribacasının yıkılma ihtimalinin bulunduğunu ama yıkılmaması için çeşitli formüller aradıklarını söyledi. Proje sınırları içindeki üç peribacasını bulundukları yerden alıp daha içeriye nakletmek istediklerini, bunun olmaması halinde, uygun bir yere, yıkılan peribacalarının aynı boyutlarda alçıdan maketlerinin konulacağını açıkladı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir