Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen ören yerlerinin başında yer alan Antalya’nın Aksu bölgesindeki Perge Antik Şehri, caddelere, bulvarlara, turistik tesislerin salonlarına, işyerlerine ve tanınmış markaların ürünlerine isim olarak veriliyor. Büyüleyici güzelliğinden dolayı, adına sahip çıkılan antik şehrin kendisine ise hiçbir destek verilmiyor. Antalya’da Perge Antik Kenti’nde1946 yılından bu yana devam eden kazılara başkanlık eden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da ziyaret ettiği Perge Antik Kenti’nin herkesi büyülediğini söyledi. Bu yüzden de Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen ören yerlerinin başında Perge’nin geldiğini anlatan Abbasoğlu, “Perge’nin adını bu yüzden her yerde kullanılıyor. Antalya’da turistik tesislere, turistik tesislerin salonlarına, caddelere, ürünlere Perge’nin adı veriliyor. Ama bir turizm kenti olan Antalya’da Perge’ye kimse destek vermiyor. Perge’deki kazı ve onarım çalışmalarına destek talep ediyoruz. Bunu esirgiyorlar” dedi. Ancak herkesi büyüleyen Perge’ye destek talep edilince ise hiç kimsenin sahiplenmediğini de iddia eden Abbasoğlu, bu yüzden de antik şehrin sorunlarının çözülemediğini söyledi.

perge-29nisan_new1.jpg

PARA YOK, PROJE YOK

Parasızlıktan dolayı Perge Antik Kenti’ndeki antik mezarlığın kamulaştırılamadığını, hellenistik kuleler için hazırlanan projenin hayata geçirilemediğini, tiyatro ile stadyumun su baskınlarından kurtarılabilmesi için hazırlanan drenaj projesinin gerçekleştirilemediğini anlatan Abbasoğlu, şunları söyledi: “Perge nekropolünün bulunduğu 169 parsel numaralı arazi köylülerin tapulu malı. Dünyada eşi olmayan bir yer. Burada her türlü mezar tipini bir arada görmek mümkün. Tıpkı bir şehir gibi inşaa edilen bu mezarlık kendi başına bir müze. Buradaki mimari, süslemeler, kazılarda ortaya çıkan eserler tarihe ışık tutuyor. Ama bu arazinin kamulaştırılması için yıllardır para bulunamıyor. Yüz dönüm kadar olan bu arazinin 132 hissedarı var. Biz bu arazinin küçük bir bölümününde köylülere bedel ödeyerek çalışıyoruz. Bu arazinin kamulaştırılması için bugüne kadar tam altı tane bakana talebimizi ilettik. Ama, bakanlar değişiyor. Kamulaştırma konusunda bir gelişme sağlanamıyor.”

KAYNAK ARANIYOR

Perge’nin Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri olduğunu da anlatan Abbasoğlu, “Perge’de Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın desteğiyle bir sutunda siz ayağa kaldırın kampanyası başlattık. Buradan elde edilen bağışlarla çok sayıda yıkık sütunu ayağa kaldıriyoruz. Bağışıların adını da ayağa kaldırılan sütunun altına plaket çakaratk yaşatıyoruz. Yine aynı vakıfın desteği ile mozaiklerin restorasyonlarını yürütüyoruz. Ama yetmiyor. Buna Antalya’dan da destek bekkiyoruz. Antalya’da da bu kampanyalarımıza katılanların ismini yaşatmaya hazırız. Bu konuda turizmcilerden de destek göremiyoruz. Örneğin Kazı sezonunda otelcilerden kazı ekibi için öğle yemeğine sponsorluk istedik Kabul ettiler ama, ondan bile sonuç alamadık. Perge`de toplanan paraların onda biri bile bilimsel araştırmalara harcanmıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Perge’yi ziyareti sırasında Hellenistik Kuleleri için 500’er bin YTL’lik dilimler halende toplam 1 milyon 500 bin YTL’lik ödenek gönderileceğini söyledi. Bundan büyük bir mutluluk duyduk. Fakat, ören yerlerinin ayağa kaldırılabilmesi için daha büyük kaynaklara ihtiyaç var” dedi.

Kaynak: Akşam

One Comment

  1. Tarihi alan tarla hüviyeti ile özel mülk olmuş, üstünde tarım yapılıyor, kamulaştırma için ise ödenek yok…. falan. Mantık birbirine benzer, yanan kültür merkezleri onarılamıyor, tarihi merkezler kendi haline bırakılıyor, niye, ödenek yok. Bu mantıkla hiç birşey korunmaz da saklanmazda. Perge gibi dünyanın hayranlıkla izlediği bir antik kent bile olsa.

    Bir Antalaya’lı ve Manavgatlı olarak buralara çok yakınız ve çocukluğumuz Perge civarında geçti, artık el uztaılsın diyorum. Yazıktır gerçekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir