Hasarlı binaları deprem yıkmadan devlet yıkıyor. Yerine daha güçlü ve sağlıklı konutlar yapılıyor.

Çocuklarımıza Daha Sağlıklı Mekanlar
‘Taşı toprağı altın’ deyip herkes İstanbul’a yığılınca, plansız ve çarpık yapılaşma aldı başını gitti… Ancak son yıllarda buna ‘dur’ diyen yetkililer, gelecek nesillerimize daha yaşanılabilir, çağdaş mekânlar yapmaya başladı. Çocuklar artık çamurlu, tozlu sokaklar yerine temiz ve modern parklarda eğlenerek geleceğe umutla bakıyor.TOKİ Başkanı Bayraktar: İstanbul’u yeniden yapacağız
Konut sektörünün en önemli aktörlerinden olan TOKİ, İstanbul için de kolları sıvamış durumda. 2011 yılının sonuna kadar kentin her bölgesine girip dönüşümü gerçekleştirmeyi hedefleyen TOKİ, gecekondularla sarılı İstanbul’un yüzde 60’ını yıkıp yeniden yapmak amacında. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da her bölgeye gireceklerini belirterek “Belediye yapmak istiyorsa belediyeye yetki verilecek, TOKİ yapmak istiyorsa belediyeler TOKİ’nin önünü kesemeyecek” dedi. İstanbul’da 3 milyon konut olduğunu ve bunların yarısının kaçak, ruhsatsız ya da iskansız olduğunu söyleyen Bayraktar, hükümetin TOKİ’ye geniş yetkiler verdiğini ve bunu uygulayacaklarını söylüyor. Bayraktar, “Yenilenecek bölgede ikamet edenler eldeki mevcut konutlara taşınacak. Boşaltılan alanlarda geliştirilen projeden elde edilen gelirle yeniden konut yapılacak. Böylece proje kendi kendini finanse edecek” dedi.

Ülkeyi bir uçtan bir uca saran kentsel dönüşüm hamlelerinin bir diğer önemli ayağını da deprem tehdidi altındaki bölgelerin elden geçirilmesi oluşturuyor. Hafızasında ‘deprem acıları’nın büyük bir yer tuttuğu Türkiye’de tehdit altındaki bölgelere de el atılıyor. Deprem yıkmadan devlet yıkıyor ve yerine daha güçlü ve sağlıklı konutlar yapılıyor. TOKİ ve belediyelerin projeleri tamamlanmaya başladı bile… ‘Depremini bekleyen kent’ gerçeği, İstanbul’da, yenileme ve dönüşümün önemini bir kat daha artırıyor. Bu konuda üniversiteler, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı ve Başbakanlığa bağlı Proje Uygulama Birimi tarafından hazırlanan çalışmaya göre hareket ediliyor. Bu proje Zeytinburnu, Pendik, Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece, Bayrampaşa, Eminönü, Fatih, Güngören ve Küçükçekmece ilçelerinde depreme dayanıksız binaların tasfiyesini ve yerlerine depreme dayanıklı, modern konutların yapımını öngörüyor. Maliyetinin 3 milyar doları geçmesi hesaplanan projelerin, Pendik ve Zeytinburnu etabı ise hayata geçirilme aşamasında.

Vatandaşa Kolaylık
Pendik’te depreme karşı binaların yenilendiği ve planlı yapılaşmanın sağlandığı uygulama kapsamında, Sapanbağları Mahallesi’nde 64 bin metrekarelik alandaki eski yapı stoku yıkılarak yeniden yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan proje ile 87 parseldeki 134 bina yenilenmiş olacak. Kentsel dönüşüm projesiyle kentin yapı stokunu yenileyeceklerini belirten Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, şunları söyledi: “Projeyle Sapanbağları Mahallesi’nde vatandaşlarla tek tek görüşerek sözleşmeler gerçekleştireceğiz. Mahalledeki 64 bin metrekarelik alanda bulunan 134 bina yenilenecek. Bu binalar yenilenirken vatandaşa her hangi bir maliyet söz konusu olmayacak. Binalar yeniden yapıldıktan sonra sahiplerine teslim edilecek. Böylece eski yapı stoku yenilenerek, depreme karşı güvensiz binalar ortadan kaldırılmış olacak. Güvenli yapılarda oturma sadece deprem sonrası hatırlanmamalı.” Kentsel dönüşümün yapılacağı alanda, ilgili mevzuat gereği, imar uygulamalarının yapılamadığını da dile getiren Erol Kaya, “Alanda imar uygulaması yapılamaması, imara kapalı alanların bulunması sebebiyle de böyle bir projenin gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunuyor” dedi. Kaya, Pendik’te kentsel dönüşüm projelerini başka alanlarda sürdürmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İlk Kazma Vuruluyor

Yıllardır çöken binalarla gündeme gelen Zeytinburnu İstanbul’un kentsel dönüşümde pilot bölgesi oldu. İki yıllık çalışma sonucunda ilçede 16 bin bina tarandı ve 2 bininde risk tespit edildi. Önümüzdeki günlerde Sümer Mahallesi’nde ilk kazmanın vurulması ile başlayacak proje ile ilçenin çehresi değişecek. İlk etapta 157 binadaki 1280 konut ve işyerini kapsayacak projeye göre KİPTAŞ evleri ve iş yerlerini yapacak, ardından riskli binalardaki vatandaşlar yeni yerlerine taşınacak. Yaklaşık 250 milyon YTL’ye mal olacak projenin birinci etabı 24 ay sonra, tamamı ise 4 yıl sonunda bitecek. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, halk istemeden kentsel dönüşümü sağlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Bu çalışmalarda hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Bizdeki kentsel dönüşüm deprem riskinden dolayı zorunlu bir dönüşüm” dedi.

Güle-Oynaya
Önceleri yıkım ekiplerine tepki gösteren vatandaşlar, mağdur edilmediğini anlayınca evine ilk balyozu artık kendisi vuruyor…

Çevre Dostu Konutlar
Pendik’te modern ve yaşanabilir konutlar yükseliyor… Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, “Kentsel dönüşüm projesinin uygulanmasıyla hem depreme karşı yapı stoku yenilenmiş olacak, hem de okul, sağlık tesisleri gibi sosyal mekânlar ve daha çok yeşil alanla planlı şehirleşme sağlanacaktır” diye konuştu.

Başkan vatandaşın ayağına kadar gitti

Sümer Mahallesi’ndeki projenin hayata geçirilmesi için Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ev ile iş yerlerini tek tek ziyaret ederek projeyi anlatıyor. Buna göre, mahallede bulunan bazı binalar yıkılıp yerlerine yenisi yapılacak. Burada hak sahiplerine iki farklı teklif sunulacak. 100 metrekare evi olana yine 100 metrekarelik bir daire verilecek. Fakat buna karşılık yenilenmeden kaynaklanan bedel talep edilecek. İstemeyene 100 metrekarelik bir dairesi varsa 75 metrekarelik bir yer gösterilecek. Konutlar inşaatı devam eden Merkezefendi Evleri gibi lüks ve kullanışlı olacak.

Kaynak: Türkiye

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir