Pembe Köşk’e yeraltı galerisiİnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, Pembe Köşk’ün tamamını müzeye dönüştürmeyi ve bahçede yerin altına galeri açmayı istediklerini söyledi.

İnönü ailesinin halen yaşadığı ve alt katı yılda iki dönem teşhire açılan Pembe Köşk’teki İnönü Evi Müzesi, yarından itibaren bu yılın ilk ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Eşyaların bu yıl “Geçmişten Geleceğe Pembe Köşk” adıyla sergileneceği müze, ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkaracak.

Sergide, bu yıl İsmet İnönü’nün “şimdiye kadar pek gösterilemeyen” kütüphanesinden örneklerin de bulunacağını belirten Toker, 1752 yılında basılmış özel bir kitap ile Hitler’in, İnönü’ye hediye ettiği Goethe’nin eserlerinin bunlar arasında olduğunu bildirdi. Toker, şunları söyledi:

“Evin tamamının müze olması yanında ek yere ihtiyaç var. Evin görünüşünü bozmak istemiyoruz. Onun için yer altına girmeyi düşünüyoruz. Evin girişindeki yolun altına veya bahçedeki yükseltinin altına. Bunun mümkün olduğunu söylüyorlar.”

Acil restorasyon şart

KÖŞKÜN Köşkün içinde yaşanıldığı için evin “harap olmadığını” söyleyen dile getiren Toker, ancak köşkün acil restorasyona ihtiyacı olduğunu söyledi. Toker, *Bu ev yapıldığı zaman, şartlar çok yetersiz, zaman yok. Ev, ilkel şekillerde yapılmış. Pembe Köşk’ün iyice bir restore edilmesi, baştan elden geçmesi lazım. Bu projenin içinde o da var.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir