Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AİB) Genel Sekreterliği yaptığı açıklamada deprem bölgelerindeki firmaların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Deprem sonrası ilan edilen OHAL nedeniyle zarar edeceklerini ileri süren sermayedarlar bu zararlarının devlet tarafından karşılanmasını istiyorlar. Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AİB) Genel Sekreterliği yaptığı açıklamada deprem bölgelerindeki firmaların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisine başvuran Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Başkanı Ali Kavak depremin ardından Cumhurbaşkanı tarafından 10 ili kapsayacak şekilde üç ay süreyle OHAL ilan edilmesinin ihracatçıları zor durumda bıraktığını ileri sürdü.

Kavak, “Deprem bölgesindeki faaliyetlerin sürdürülebilmesi, ihracatçılarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve üretim tesislerinin yeniden inşa edilebilmesini teminen firmalarımızdan çeşitli talepler alınmıştır” diyerek taleplerini sıraladı.

İŞÇİLERİN MAAŞI, SİGORTASI, FİRMANIN ELEKTRİĞİ…

Firmalarda çalışan işçilerin maaş ve sigortalılarının bir yıl süreyle devlet tarafından ödenmesinin yanı sıra firmaların elektrik faturalarını da devletin ödemesi isteniyor.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği imzasıyla 14 Şubat 2023 yayınlanan listede şu talepler yer aldı:

 1. OHAL bölgesindeki firmaların çalışan maaş ve sigorta ücretlerinin 1 yıl süreyle devlet tarafından ödenmesi.
 2. OHAL bölgesindeki firmaların kredi borçlarının 1 yıl süreyle faizsiz ertelenmesi,
 3. OHAL bölgesindeki firmaların yeniden iş hayatına dönmesinin sağlanması için enkaz kaldırma makina ekipmanları ve binaların onarımı için uzun vadeli faizsiz kredi tesis edilmesi,
 4. Çalışanlarımızın tekrar işletmelerin bulunduğu şehre dönüşünün sağlanması için iş adamlarımızın çalışanlarına barınma konusunda yapacakları harcamaların devlet tarafından desteklenmesi ve finanse edilmesi.
 5. Deprem bölgesindeki firmalara 3 yıl süreyle 0 vergi muafiyeti sağlanması, 6. Sektörümüzde çalışan ve deprem sebebiyle işsiz ve evsiz kalan, can kaybı yaşayan işçilere belirli süre ile maaş ödemesi hususunda devlet desteği talep edilmesi,
 6. OHAL bölgesindeki firmaların elektrik faturalarının belirli süre için devlet tarafından karşılanması veya desteklenmesi,
 7. Sigorta şirketlerinin oluşan hasarların ödenmesi noktasında itilaf göstermesi durumuna karşı da mevzuat yönünden tedbir alınması.
 8. Söz konusu bölgede istihdamın sağlanabilmesini teminen çalışanlar ve ailelerine alternatif sosyal yaşam alanları oluşturulması,
 9. Bu illerin yatırım teşvik kapsamında en az birer bölge kaydırılması (Örneğin;
 10. Kahramanmaraş 5 iken 6. Adana 2 iken 3, Hatay 4 iken 5), 11. Fabrika ve üretim tesislerinin güçlendirilmesi ve depreme dayanıklı belge alabilmeleri için yapılacak inşaat yatırımlarının on yıl faizsiz olarak karşılanabilmesi.
 11. Yapılacak yatırımların hızlı amortismanı,
 12. Deprem sigorta (DASK) poliçeleri kapsamında karşılanacak tazminlerin, inşaat maliyetlerindeki eski değerlere göre değil, güncel maliyetlere göre hesaplanarak belirlenmesine yönelik çalışmaların yapılması.
Kaynak: Evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir