İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı; ‘3 saate kadar otoparklar ücretsiz’ kararına uymayan büyük alışveriş merkezlerine para cezası kesiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), alışveriş merkezlerine gelen araçların, park ücreti ödememek amacıyla yollara park edilerek trafik yoğunluğu yapmasını önlemek amacıyla alışveriş merkezlerinde 0-3 saat arası ücret alınmamasını kararlaştırmıştı.

UKOME’nin 30 Ocak 2007 tarihli kararına göre, ilk üç saatten sonraki ücretlendirmede de İstanbul otopark ücret tarifesi geçerli oluyor. Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, gelen ihbarlar üzerine yaptığı çalışmalarda, alışveriş merkezlerinde bulunan otoparkların bazılarının ücretsiz, bazılarının alışveriş yapıldığını belirleyen belge istemediği, bazılarında ise günlük sabit ücret uygulaması yapıldığı tespit edildi. UKOME’nin aldığı bu karara uymadıkları belirlenen 11 alışveriş merkezine 81 bin YTL para cezası kesildi.

Zabıta Dairesi Başkanlığı Tüketici Hakları Amirliği’nce yapılan denetimlerde kurallara uymayan alışveriş merkezlerine 400 YTL’den bin 1.200 YTL’ye kadar para cezası uygulanıyor. Zabıta ekipleri tarafından 2007 Ocak ayından bugüne kadar kesilen para cezasının toplamı 81 bin YTL’ye ulaştı. Zabıta Müdürlüğü, para cezası kestiği alışveriş merkezlerine Kabahatler Kanunu gereği adli işlem için de suç duyurusunda bulundu.

Büyükşehir Belediye zabıtasının denetimleri sırasında, otopark ücreti vermek istemeyen vatandaşların, otomobillerini cadde kenarlarına ve sokak aralarına park ederek bir yoğunluk getirdikleri de belirlendi.

UKOME kararına uymayan alışveriş merkezleri

Kanyon-Şişli Cevahir-Şişli
Metrocity-Şişli
Akmerkez-Beşiktaş
Çarşı-Beşiktaş (80 YTL’lik fatura gösterenden ücret almıyor.)
Carousel-Bakırköy (Fiş göstermeyenden ücret alıyor.)
Olivium-Zeytinburnu (0-1 saatleri arasında ücret almıyor.)
Aquarium-Bayrampaşa (Fiş göstermeyenden ücret alıyor.)
Capitol-Üsküdar (0-2 saatten sonra ücret alıyor.)
Capacity-Bakırköy (Yeni açıldı, otopark ücreti alıyor.)
Nişantaşı City’s-Şişli (Yeni açıldı, otopark ücreti alıyor.)

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir