Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katılımı ile açılan Trafik ve Denetleme Büro Amirliği, sitedeki en önemli eksikliğin giderilmesini sağladı.

İzmir Buca’da 1996 yılında temeli atılan ve 2000 yılında hizmete giren Otokent’te, esnafın uzun süredir hizmete girmesini beklediği Trafik ve Denetleme Büro Amirliği, törenle açıldı. Bu açılışla Otokent’in büyük bir eksikliği giderildi.

Trafik ve Denetleme Büro Amirliği’nin açılış törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İzmir Milletvekilleri Tuğrul Yemişçi ve İsmail Katmerci, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriye Mutlu katıldı.

Taşınacaklar
İzmir Valisi Cahit Kıraç, törende Otokent esnafının gündeme getirdiği çifte standart ve diğer satıcıların da bölgede faaliyet göstermesi talebini yanıtladı. Kıraç, “Şehir merkezinde bulunan bütün ikinci el galericiler, Buca Gediz’de bulunan Otokent’e taşınacak. Şehir merkezinde bir tane bile galerici kalmayacak. Hepsini buraya getireceğiz. Bunun başka yolu yok” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı toplantı sonucunda bir genelge yayınladığını ve en önemli sorunlardan birinin de şehir merkezinde bulunan galericiler olduğunu belirten Vali Kıraç, “Önümüzdeki günlerde bu işin takipçisi olacağız, çözmek için çalışacağız. Belediye başkanımız ve kaymakamlıklarımızla bu durumu ortadan kaldıracağız. Hem hizmet alan, hizmet veren açısından, hem de haksız rekabeti ortadan kaldırmak için bu hamle yapılacak” dedi. Kıraç, ayrıca önümüzdeki günlerde İzmir Ticaret Odası tarafından İzmir Emniyeti’ne 25 araç bağışlanacağı müjdesini de verdi.

Hükümet olarak her zaman esnafın yanında olduklarını ve özellikle kredi verme konusunda etkili çalıştıklarını belirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de, Otokent’in yapımında emeği geçen dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura ve Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy’a da teşekkür etti.

İşlemler hızlanacak
Otokent’in ikinci el otomobil için en güvenilir yer haline geldiğini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise yapılan açılışla artık esnafın çok daha rahat işlem yapacağını söyledi. Trafik tescilin Otokent’e taşınmasıyla işlemlerin hızlı şekilde gerçekleşeceğini belirten Demirtaş, “Artık aynı anda 10 kişinin işlemi rahatça yapılabilecek. 80 bin metrekare alanda 360 işyeri ve 2200 çalışanı ile Türkiye’de eşi benzeri olmayan Otokent için kim ne yapmışsa, herkese sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu. Etkinlik plaket töreni ve açılış kurdalesinin kesilmesiyle sona erdi.

10 bin kişi geçim sağlıyor
80 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Otokent’te 360 işyeri bulunuyor. 2 bin 200 kişinin istihdam edildiği site, aileleriyle birlikte 10 kişinin geçimini sağlıyor. Kent içindeki galericilerin de buraya taşınması ile istihdam edilen kişi sayısı 3 bine yaklaşacak. Otokent’in tek merkez haline gelmesi ile otomotiv sektörünün kalbi Buca Gediz olacak.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir