Bakanlık, okulların depreme karşı güçlendirilmesi ödeneğini 70 milyon YTL’den 20 milyon YTL’ye indirdi.

depremodenek.jpgMilli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), okulların depreme karşı güçlendirilmesi için 2008 bütçesine koymayı öngördüğü 70 milyon YTL’lik ödeneği 20 milyon YTL’ye indirdiği ortaya çıktı.

Bu nedenle deprem kuşağında bulunan ve acilen güçlendirilmesi gereken 700 okuldan yalnızca 45’inin onarılabileceği belirtildi.
MEB, 2003 Bingöl depreminde yıkılan Çeltiksuyu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun (YİBO) onlarca çocuğa mezar olmasının ardından 2007’de “güçlendirme çalışmaları ve dayanıklılık testleri” için bütçeden 45 milyon YTL ayırdı. 2008 için ise bu rakamı 70 milyon YTL olarak öngördü.

Ancak, MEB’in 2008 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu rakam 20 milyon YTL’ye indirildi.

Özele aktarıldı

MEB yetkilileri, özel eğitim gören öğrencilere yönelik başlatılan, “evden okula, okuldan eve servis hizmeti” ile evde eğitim uygulamasının bakanlığa pahalıya mal olduğunu kaydetti.

Çocuğu özel eğitim gören velilerin uygulamalara dahil olmak istemesi nedeniyle yapılan harcama miktarının arttığını belirten yetkililer, bu nedenle deprem ödeneğinden kesilen 50 milyon YTL’nin özel eğitim giderleri için ayrılan ödeneğe aktarıldığını vurguladı. Özel eğitim hizmetleri için ayrılan ödenek miktarı 147 milyon YTL’ye ulaştı.

Neden kredi mi?

İddiaya göre, bu ödenek Dünya Bankası’ndan on milyonlarca dolarlık kredi alınması için düşürüldü. MEB yetkilileri, 1. ve 2. deprem bölgesindeki tüm YİBO’ların taramadan geçirilerek, depreme karşı güçlendirildiğini ifade etti.

Depreme karşı acilen güçlendirilmesi gereken 700 okula 20 milyon YTL’nin yetmeyeceğini kaydeden yetkililer, “Bir okulun güçlendirilmesi için 450 bin YTL gerekiyor. Bu para ancak 45 okulun onarımına yeter. Ödeneğin mutlaka artırılması gerekli” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir