Suda arsenik tartışmalarının yeniden alevlenmesi üzerine, ODTÜ kentte kapsamlı bir çalışma başlattı. ODTÜ, Ankara’nın dört bir yanından yeni numuneler aldıktan sonra sonuçları en geç 10 gün içinde kamuoyuna duyuracak.

odtusu.jpgBüyükşehir Belediyesi ile ODTÜ arasında Kızılırmak suyu analizleri tartışmasının yankıları sürerken ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nün kent genelinde kapsamlı bir su analiz çalışmasına başladığı öğrenildi. Tartışma yaratan ’Ankara suyunda arsenik var’ iddialarının ardından ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü suyun geldiği Kızılırmak’tan ve Ankara şebeke suyundan numuneler alarak çıkan sonuçları açıklayacak. Yalnızca arseniğin araştırılmayacağı çalışmalarda “pestisit” olarak adlandırılan tarım ilacının suya karışıp karışmayacağı da araştırılacak.

ODTÜ yönetiminin Büyükşehir Belediyesi’nin aylık bülteninde verdiği haberin ardından kapsamlı bir çalışmaya başladığı öğrenilirken kentin suyu şöyle incelenecek:

ODTÜ Çevre Mühendisliği spekülasyonlar üzerine kapsamlı bir numune alma çalışması yürütecek. Kentin çeşitli bölgelerindeki şebeke suyundan numuneler alınacak.

Pestisit endişesi

Suyun geldiği Kesikköprü’deki Kızılırmak suyunun farklı bölgelerinden de numuneler alınacak. ODTÜ Çevre Mühendisliği bu kez sadece arsenik değerlerine bakmayacak. Suya tarım ilacı karıştığı endişesi taşıyan uzmanlar su da “pestisit”” adı verilen tarım ilacı olup olmadığına da bakacak. Kent genelindeki kapsamlı çalışma iki aya yakın sürecek. Ancak insan sağlığını tehdit edecek bir sıkıntı olup olmadığına dair rapor 1 hafta ila 10 gün içerinde açıklanacak.

Öte yandan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut’un yakın çevresine tek temennisinin suda sıkıntı çıkmaması olduğunu söylediği bilgisi edinilirken, Akbulut’un suyla ilgili ciddi endişeler taşıdığı ve bu çalışmayı bu yüzden başlattığı öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir