Türkiye, Kahramanmaraş’taki depremlerle sarsılırken Akademi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Katıldığı bir televizyon programında Görür beklenen İstanbul depremiyle ilgili uyarıda bulundu. Görür, “Biz 23 yılını geçirdik. Olasılık yüzde 72’ye çıktı. Artık uzatmalara oynuyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye, 9 saat arayla Kahramanmaraş merkezli iki depremin ağır yıkımıyla mücadele ederken can kaybı da artıyor.  Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı TV100 programında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili olarak “Artık uzatmalara oynuyoruz” dedi.

 

 

 

 

Görür’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

 

 

 

 

 • Türkiye’de deprem rejimi, jeolojik yapısı 13 milyon sene önce başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek. 13 milyon senedir bu depremler geliyor ve devam edecek. Bu doğanın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız. Bizde ne halk ve yöneticiler depremi gündemlerine almıyorlar. Depremi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar. 

   

ÖRNEK GÖSTERDİ

 

 

 

 

 • Depremin bize verdiği zararları azaltmak Japonya, ABD, Meksika gibi mümkün. Orada bu deprem olduğunda tesadüfen birkaç kişi ölmesine rağmen bizde binlerce kişi ölüyor. Başka ülkelerde afet görünümünde olmayan depremler bizde afet yaratıyor. 

   

 

 • 20 senede içinde biz tüm Türkiye’yi depreme dirençli hale getiririz. Biz daha 20 seneye İstanbul’u depreme dirençli hale getiremedik. Çünkü irade yok. Halkta ve yöneticilerde, siyasilerde irade yok. Şu an 99’ları yaşıyoruz gibi geliyor. O zaman da ‘herkes 99 bir milattır, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diye bağırıyordu. Bakın işte oldu, her şey eski gibi, aynı acılar, aynı sahneler, aynı konuşmalar…

YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI

 

 

 

 

 • İstanbul’u depreme hazırlayacaksak ilk yapmamız gereken yapı stoğu. Yapı insanların başına çökmemesi, öldürmemesi lazım. Bunlar bir ölçüde yapıldı. Hangi semtlerde binalar riskli araştırması yapıldı. Bunların yıkıp yapmak, güçlendirmek lazım. 

   

“ARTIK UZATMALARA OYNUYORUZ”

 

 

 

 

 • 99 senesinden itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içinde depremin olma olasılığı yüzde 62. Biz 23 yılını geçirdik. Yüzde 62 olasılık, 70’lere çıktı. Artık uzatmalara oynuyoruz. Bunun bir prezisyonu var, artı-eksi 15 sene var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir