Koronavirüs salgını nedeniyle yurttaş ekonomik zorluklarla boğuşurken iktidarın gözbebeği müteahhitler yine kendini kurtardı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Havalimanı’na gelen yolcular azaldığı için 2020 yılında garanti ödemesinin gündemde olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle yurttaşlar büyük ekonomik zorluklar yaşayıp devletten kayda değer hiçbir destek alamazken müteahhitler içinse durum tam tersi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM’de yaptığı bütçe konuşmasında, İstanbul Havalimanı için bu yıl ‘garanti ödemesi’nin gündeme gelebileceğini söyledi.

 

 

 

Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’ne ilişkin sunum yaptı.

 

 

 

Kamu-özel işbirliği (KOİ) modeli hakkında konuşan Oktay, bu modelle hem yatırımları gerçekleştirirken hem de devlet üzerindeki mali yükü azalttıklarını iddia etti.

 

 

 

KOİ modeli ile hayata geçirilen projelere ne kadar garanti ödemesi yapıldığından bahsetmeyen Oktay, geçen yıl garanti ödemesi yapılmayan İstanbul Havalimanı’nı anlattı.

 

 

 

Oktay, bu yıl ise İstanbul Havalimanı için garanti ödemesinin gündeme gelebileceğini söyledi: “2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle uluslararası ve ulusal uçak seyahatleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de azalmış olduğundan, ortalama yıllık kira bedelinin çok çok altında bir garanti ödemesi veya mahsuplaşma gündeme gelebilecektir. Bu durum salgın dönemine özgü olup, hava trafiğinin normale dönmesiyle birlikte DHMİ, garanti ödemesi yapmayacağı gibi kira ile birlikte hasılat payı almaya da devam edecektir. İstanbul Havalimanı’nda salgın dönemi hariç hazinemizden herhangi bir ödeme yapılmaksızın devletimiz 10 milyar avro yatırım tutarına sahip bir havalimanına bedelsiz sahip olacak, üstüne 22 milyar avro gelir tahsil etmiş olacaktır.”

 

 

 

Kaynak : Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir