Milattan önce kurulan uygarlıkların en önemli sembollerinden olan mozaikleri, Türkiye’de gün yüzüne çıkarmak için yurdun her tarafında görevlendirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tek mozaik restoratörü Kasım Mertek, dünyada bu alanda en çok esere sahip olan ülkede yaşanılmasına rağmen, mozaiklere yeterli ilginin gösterilmemesinden yakındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Konya Müzesi’nde görevli arkeolog Kasım Mertek, ilk çağlarda çakıl taşlarının, daha sonra işlenmiş toprak ve taş parçalarının değişik tekniklerle boyanması ve yere yapıştırılmasıyla oluşan mozaik eserlere, zengin tarihî geçmişe sahip Türkiye’de oldukça fazla rastlandığına dikkat çekti.

Özellikle Kahramanmaraş, Sinop, Gordion, Tarsus, Ürgüp, Şanlıurfa, Uşak, Antakya, Zeugma, Karabük gibi pek çok yerleşim yerinde tarihi 2500 yıl öncesine kadar uzanan mozaikler bulunduğunu ifade eden Mertek, bu alanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev yapan tek mozaik restoratörünün kendisi olduğunu, geçmişte bu alanın en önemli kişilerinden olan Behçet Erdal’dan 1990’lı yılların başında ders aldığını belirtti. Son olarak 2000 yılında başlayan kurtarma çalışmalarında önemli ölçüde tahrip edilen Akmonia Antik Kenti’nde görev alan ve buradaki mozaiklerin deforme olmadan önce kaliteli sınıfta yer aldığını bildiren Mertek, dünyada en fazla mozaik bulunan ülkelerden birinde olunmasına rağmen eserlere ilgi gösterilmediğini öne sürdü. Mertek, “Örneğin Uşak’taki 2000 yıllık paha biçilmez mozaikler 6 yılda yok edilmiş. Tarihî eser kaçakçıları tarafından yağmalanmış, kalanların üzerine temizlemek amacıyla kireç çözücü dökülmüş. Bu yetmemiş, Horasan alçısı yerine zemine çimento atılmış. Bu yetmemiş, üzerine naylon örtülmüş, 240 metrekare mozaik tamamen yok olmuş. Bu, tam bir cehalet ve tarihe saygısızlıktır.” dedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir