Gölbaşı’ndaki Mogan Gölü’nde suların çekilmesiyle birlikte kıyı bölgelerinde bataklık oluşmaya başladı.

Son iki ay içerisinde büyük farklılık gösteren Mogan’ın su seviyesindeki düşüş halen devam ediyor. Bütün umutlarını Kızılırmak’tan getirilen suya bağlayan Gölbaşılılar, suyun biran önce Mogan Gölü’ne verilmesini bekliyor.

Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri tarafından bataklık alanlar sık sık ilaçlanıyor. Özellikle Atatürk Sahil Parkı’nın bulunduğu bölgedeki kıyıda yaklaşık 30 metre sular çekildi. Ortaya bataklık alanlar çıktı. Havaların soğuması koku ve sivrisinek olaylarını azaltırken, Gölbaşılılar biran önce Kızılırmak suyunun Mogan’a verilmesini istedi.

Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, “Mogan can çekişiyor. Hiç bu kadar ciddi bir sorunla karşılaşmamıştık. Kıyılarda bataklıklar oluştu. Kızılırmak’tan verilecek su gölü kurtaracaktır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek suyun biran önce verileceğini söylemiştir. Mogan’ın hayat bulacağı bu suyu hepimiz bekliyoruz” dedi.

Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, “Kızılırmak’tan getirilecek suyun Mogan, Eymir, İmrahor ve Ankara Çayı’na kadar gideceğini belirterek, “Kızılırmak’tan Mogan’a verilen su hiç kayıp olmayacaktır. Bu su Mogan’ın yanı sıra, Eymir’i, İmrahor deresiyle birlikte Ankara Çayı’na da akacaktır” dedi.

Kaynak: Hürriyet Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir