Evleri yıkılan aile derme çatma barakada yaşamaya başlayınca 6,5 aylık çocukları hastalanarak öldü. TOKİ’nin evlerini yıkması sonrası barakada hayatlarını sürdürmek zorunda kalan Dilek ve Yılmaz Demirkan çiftinin 6.5 aylık çocukları Orkun Demirkan’ın soğuk algınlığı ile başlayan hastalığı ölüm ile sonuçlandı.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Bekirpaşa Kireçocakları’nda evleri yıkılarak kapı dışarı edilen aileler, kendilerine verilen sözlerin tutulmaması sonrası hayatlarını barakada sürdürmek zorunda kalmışlardı. Evi yıkılanlardan biri olan ve branda ile örttüğü barakada yaşam mücadelesi veren Dilek ve Yılmaz Demirkan çiftinin 6.5 aylık bebekleri Orkun, kapısı ve çatısı olmayan evde yaklaşık 1 hafta önce soğuk algınlığı nedeniyle rahatsızlandı. Hastanede tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar eve getirilen Orkun, önceki gün yattığı uykusundan bir daha uyanamadı. Orkun’un anne ve babası ise ‘’Biz bu memleketin insanı değil miyiz? Bu vatan uğruna kan dökmedik mi’’ diyerek isyan etti.

‘Bizi insan yerine koymadılar’

Dilek ve Yılmaz Demirkan çifti, çocuklarının ölümü sonrası adeta isyan etti. Belediyenin kendilerini insan yerine koymadığını söyleyen çift, ‘’Bu adamlarda vicdan olsa bunca insanı kış günü dışarıda bırakmazlardı’’ diye feryat etti. Orkun bebeğin cenazesi, önceki gün Tavşantepe Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir