Çağlayan Öz’ün resimleri Mimarlar Odası’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu

 

 

Mimar-Ressam Çağlayan Efendioğlu Öz’ün, yağlı boya resimlerinden oluşan “Kanat Sesleri” adlı kişisel sergisi Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda açıldı.

 

 

 

 

Serginin açılışını Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ve Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen gerçekleştirdi.

 

 

Evirgen, sergiye ev sahipliği yapmaktan onur ve mutluluk duyduklarını belirtirken, sanatseverlere ressam hakkında bilgi verdi.

 

 

Evirgen, “1956 Osmaniye doğumlu olan Çağlayan Efendioğlu Öz, 1979 yılında Gazi Üniversitesi (ADMMA) Mimarlık Fakültesini bitirdi. Meslek hayatı Almanya’da başlayan ve Nordrhein Westfalen eyaletinde uzun yıllar devam eden Öz, resim dünyasına orada gözlemlediği sessiz, insansız sokak ve evlerin kara kalem çizimlerini yaparak adım attı. 1999 yılında Ankara’da kendi mimarlık firmasını kuran ve çok sayıda mimari projeye ve yapıya imza atan Öz’ün yaşamı Mustafa Ayaz atölyesinde yaptığı çalışmalarla yeni bir boyut kazandı. Bir çok kez Mustafa Ayaz Müzesi geleneksel yıllık karma resim sergilerine katılan Öz, 2013 yılında ilk kişisel resim sergisini açtı. Bu sergiyi Ayvalık Karagöz Sanat Evi’nde açtığı sergi izledi. Hemen ardından ‘Ankaralı 7 Kadın Ressam’ sergisine katıldı. Öz son yıllarda yaptığı çalışmalarını, tutsaklık duygusu ve özgürlük hayallerini yansıttığı tablolarını ‘Kanat Sesleri” ile sanat severlerin beğenisine sunmaktadır.”

 

 

 

 

 

 

Bu tablolar umudun, dinmeyen kanat sesleridir

 

 

Mimar-Ressam Çağlayan Efendioğlu Öz ise,  sergi açılışında şunları dile getirdi:

 

 

“Bugün son 3 yıl içinde yaptığım resimleri, haksızlığın, koyu karanlığın, dikenli tellerin, demir parmaklıkların, gözetleme kulelerinin, büyük bir gözaltının resimlerini sergiliyorum. Bu resimler uzun yolculuklar boyunca gördüğüm çepeçevre dağlarda, rengarenk tarlalarda, yaşam sanki hiç bir şey olmamış gibi devam ederken yaşanan depremin resimleri… Bu 3 yıllık süreçte benimle birlikte resimler de değişikliğe uğradılar… Bazen tüm mekanlar tutsaklığın adresi oldu… Tüm mekanlar gözetleme kuleleri ile bezendi… Ama bazen resimlerin üstüne şaşırtıcı parlak Işık’lar, capcanlı renkler düştü…Zaten hayat da böyle değil mi? Bazen zifiri karanlıkta duyduğumuz neşeli bir kuş sesi, rengarenk bir ışık huzmesi gibi giriverir hayatımıza…İşte böylece bu resimler aynı zamanda umudun, karanlıkta bile  parlayan yaprakların, hiç dinmeyen kanat seslerinin de sesi oldu… Sonra bu sergi çıktı ortaya…”

 

 

 

 

Resimlerimde mesleğimden yansıyan çizgiler de var

 

 

Öz, resimlerinde mesleğinden yansıyan çizgilerinde olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

 

 

“Resimlerimde doğal olarak mimarlık mesleğimden yansıyan çizgiler de oldu… Çok uzun yıllar mesleğini aktif olarak yapmanın izleri mutlaka bir yerlere yansıdı… Umudum bu durumun resimlerime olumlu katkılarda bulunmuş olmasıdır. Bunu bugün sizlerin değerlendirmeleri sonucu anlayacağım… Resimlerimi görmeye geldiğimiz için, sizlere çok  teşekkür ederim… Bugün sizlere duygularımı sergiliyorum. İçimi açıyorum. Sizinle daha da iyi dost oluyorum… Özellikle teşekkür etmek istediğim ise üyesi olmaktan daima onur duyduğum Mimarlar Odasıdır… Bana resimlerimi sergileme imkanı veren Ankara Şubesi Yönetimine yürekten teşekkürlerimi sunmak istiyorum… Bu süreçte ne kadar büyük ve güçlü bir odanın üyesi olduğumun tekrar ve tekrar bilincine vardım. Her koşulda kentin, doğanın, bireyin haklarının koruma mücadelesi veren bir odanın üyesi olmanın mutluluğunu tekrar yaşadım…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öz’ün 23 yağlı boya tablodan oluşan kişisel sergisi Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sergi Salonu’nda 8 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

 

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası Ankara Şubesi 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir