Mimarlar Odası Genel Merkez ve Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Deprem bölgesinde ön incelemelerde bulunuyor. Mimarlar Odası Ön İnceleme Heyeti’nde Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Mimarlar Odası Genel Sekreteri Tores Dinçöz, Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Batuman ve Songül Üzgün, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Tanrıöver yer aldı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Heyet, Adana, Osmaniye, Hatay Merkez ve Hatay Samandağ bölgelerde incelemelerde bulundu. Heyetin deprem bölgesindeki incelemeleri sürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bölgede incelemelerde bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, deprem bölgesinde ön inceleme için demir ve beton numunelerinin alınmadığına dikkat çekerken, koordinasyon sıkıntısı nedeniyle siyasi otoritenin afeti yönetemez hale geldiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 

 

 

 

 

 

 

“Deprem bölgelerinde yıkımın devasa olduğunu gözlemledik. Artçıların devam ettiği illerde çok sayıda ağır ve orta hasarlı yapı, insan hayatını da tehlikeye sokmaktadır. Ciddi tehdit altındaki halk sokaklarda, çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Acilen geçici barınma üniteleri yerleştirilerek, insanlar için güvenli mekânlar yaratılmalıdır. Bölgede salgın hastalık tehlikesi artmaktır. 6 gündür enkaz altındaki depremzedelere el uzatamayanların bu kentleri nasıl ayağa kaldıracağına ilişkin büyük endişemiz vardır.  Özellikle Hatay’daki yeni yapı stoğunda ciddi bir yıkım söz konusudur.  1999 depreminden sonra çıkan deprem yönetmeliğinin uygulanmadığını, depremlerden ders çıkartılmadığını yeni yapı stoğundaki devasa yıkımdan gözlemledik. Yaptığımız incelemelerde, deprem bölgelerine ilişkin kentleşme ve yapılaşma uyarılarımızın göz ardı edildiğini, imar planları hazırlık sürecinde jeolojik ve zemin etüt çalışmalarının da eksik kaldığını tespit ettik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Candan, en son yapılan imar affında binanın dayanıklı olup olmadığını mülkiyet sahibine yükleyen yaklaşıma da dikkat çekerek,  denetim süreçlerinin hepsinin kamu tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Heyeti, Gaziantep  Nurdağı ve Islahiye’de incelemelerine devam ediyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir