Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin vetolu yasa, TBMM Sanayi Enerji Komisyonu’nda kısmen görüşüldü.

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, yasa çıkmadan nükleer santralla ilgili olarak özel sektörle pazarlık yapıldığı, şimdiden işin verildiği firmanın AKP ile yakınlığı bulunduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının da bu firmanın ortağı olduğunu, TAEK Başkanı ile firma yöneticileri arasında sıkıntılı ilişkiler bulunduğunu öne sürdü.

AKP’lilerin, “Hayali konuşuyorsun” diye tepki vermesi üzerine Tankut, notu yazanın ismini açıklamayacağını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise “Bu notu yazan kişiyle gerçekten görüşmek, konuşmak isterdim. Notu yazanın ismini ver, araştırma ve tahkikatı yaptıralım.Gerekirse soruşturma başlatalım” dedi.

Nükleer santral kurmak için Ciner grubunun teklif verdiğini bildiren Güler, grubun, hidroelektrik santralı yapımında olduğu gibi başvurduğunu, görüşülen kanunla ilgili olmadığını bildirdi.

Milliyet’in, “İddiaya konu olan firma o mu?” sorusu üzerine Tankut, “Evet yüzde 90 o firmayla ilgili. İş verilmiş, yasa ona uydurulmaya çalışılıyor” dedi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir