Devlet Konservatuvarları Mezunları Derneği Genel Başkanı Alper Kafa’nın, AKM’nin üzerinde bulunduğu arazinin daha önce gayrimüslimler tarafından mezarlık olarak kullanıldığı iddiasının, yıkılmama konusunda etkili olacağı belirtildi.

Kafa, 1969’da temeli atılan AKM’nin bulunduğu arazinin Osmanlı döneminde gayrimüslimlere ait olduğuna dikkat çekerek ” Eğer yıkım kararı alınırsa konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacağını ve gayrimüslimlerin Lozan’dan doğan haklarını gerekçe göstererek mahkemeye başvurup arazinin iadesini isteyecekler” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılıp yeniden yapılması gündeme geldiğinden beri sanat dünyası başta olmak üzere birçok kesimler tarafından tartışıldı. Son olarak konuyla ilgili yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’na İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti hakkındaki tasarının bir maddesi olarak sunulmuştu. Bu tasarının TBMM’de görüşülmesinin ardından AKM’nin yıkılmasının durdurulması kararı alınmıştı.

Alper Kafa’nın iddiası etkili oldu

TBMM’nin bu kararı almasında Devlet Konservatuvarları Mezunları Derneği Genel Başkanı Alper Kafa ‘nın, AKM’nin üzerinde bulunduğu arazinin daha önce gayrimüslimler tarafından mezarlık olarak kullanıldığı iddiasının etkili olduğu ortaya çıktı.

31 Ekim 2007 tarihinde tasarının Meclis’te görüşüleceğini öğrenince AKM hakkında edindiği bilgileri Meclis’teki partilerin grup başkanvekilleriyle paylaştığını dile getiren balet Alper Kafa, iddiasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı.

“AKM’nin temeli İsmet İnönü döneminde atıldı. 1969’da açıldı. Arazi Osmanlı döneminde gayrimüslimlere verilmişti. Onlar da mezarlık olarak kullanıyorlardı. Eğer yıkım kararı alınırsa konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacağını ve gayrimüslimlerin Lozan’dan doğan haklarını gerekçe göstererek mahkemeye başvurup arazinin iadesini isteyeceklerini söyledim.”

Muhalefetten destek sözü

İlk olarak CHP’nin 31 Ekim günü nöbetçi olan grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Kafa, daha sonra ise MHP ve DSP’lilerle görüşerek destek sözü aldığını anlattı.

Kafa, “Genel kurulda sanatın birleştiriciliği bütün salona hâkim oldu. 1 Kasım 2007 Perşembe günü başlayan kanunun 11. maddesi görüşmeleri 2 Kasım 2007 Cuma günü de sürdü, Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay ‘ın da katkılarıyla yıkılmaması yönünde karar, koruma kurullarına bırakıldı” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir