Günde 80 bin kişinin kullandığı metrobüs sisteminde; araç yok, şoför yok, durak yok, dönüş rampaları yok. Son dakikada apar topar kondurulan üstgeçitlerde vida bile yok.

İstanbul trafiğine çözüm olması için geliştirilen metrobüs sistemi, altyapısı tamamlanmadan hizmete açılınca skandala dönüştü. Deneme seferine getirilen, dönüş rampaları bitmediği için de yoğun saatlerde kullanılamayan 2 metrobüs Hollanda’ya gönderildi. Son dakikada yapılan üstgeçitlerinse, her gün üzerinden geçen vatandaşlar için tehlike oluşturduğu ortaya çıktı. Çünkü aceleye gelen geçitlerin birleşme noktalarında vidalar eksik.

HER ŞEY EKSİK

Küçükçekmece-Topkapı arasındaki metrobüs sistemi, 17 Eylül’de okullar açılınca, apar topar hizmete sokulduğu için, her gün yeni bir eksiklik ortaya çıkıyor. Metrobüs hattındaki ilk kriz, Hollanda’da üretilen araçlar henüz tamamlanmadığından patlak verdi. Bunun üzerine deneme seferine gönderilen 2 metrobüs; çift katlı ve körüklü otobüslerle sefere başladı.

Çift katlı otobüslerin kapıları ters tarafta olduğundan, trafik akışı da E-5’in ortasında İngiliz usulü ters yönden verildi. Bu kez de, dönüş rampaları yapılmadığı için metrobüsler trafiği tıkadı. Hal böyle olunca, “yoğun saatlerin dışında” çalışmaları kararlaştırıldı.

KÖRÜKLÜYE KALDI

Böylece, günde 80 bin kişinin kullandığı metrobüs hattının yükü, Mercedes CapaCity model ekstra uzun körüklü 8 araçla 30 çift katlı otobüse kaldı. Sıkıntılar bununla bitmedi. Duraklar tamamlanmadığı, üstgeçitler yapılmadığı için vatandaşlar sorun yaşadı. Yolculuk 15, üstgeçitten geçme süresi ise 10 dakika oldu.

Son olarak, aceleye getirilen 9 üstgeçidin ayaklarını tutan demirlerdeki vidaların çoğu yerinden çıktı. En yoğun duraklardan biri olan Merter’deki üstgeçidin bu halini, her gün oradan geçen Osman Tatar adlı bir vatandaş fark etti. Normalde, geçidin her bağlantı noktasında dört vida olmalı. Ancak çoğunda sadece iki vida var, bazılarında ise bir… Köprünün Merter tarafındaki ayağında, orta kısmı birbirine bağlayan iki parçada hiç vida yok. Bu parçalar yerinden oynamış, düştü düşecek. Bazı vidalar da gevşemiş. Aksaklıkların giderilmesi ne kadar sürecek belli değil ama İstanbul, metrobüslerine temmuzda kavuşacak.

Metrobüsler gitti!

Deneme seferi için İstanbul’a gelen 2 metrobüs, birer hafta arayla Hollanda’ya döndü. Zaten şoförler çoktan gitmişti. Tanesi 1.2 milyon Euro olan metrobüslerden ikisi ay sonunda gelecek. Mart ayına 10 metrobüsümüz olacak. Temmuzda ise sayı 50’ye tamamlanacak. Saatte 60 kilometre hız yapabilen metrobüslerin herbiri, 3 otobüse bedel.

Kaynak: Akşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir