İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İETT’de şubat ve mart ayında rutin inceleme yapan İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, 4 ayrı işte usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla rapor hazırladı ve bakanlığın da bilgisi dahilinde adli işlem yapılması için Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Savcılık da rapor doğrultusunda yaklaşık 100 milyon Euro olduğu iddia edilen usulsüzlük iddiasıyla ilgili adli soruşturma başlatarak, işlemlerde imzası ve sorumluluğu bulunan başta İETT’nin vekil genel müdürü Mehmet Öztürk olmak üzere kurum üst yönetiminin ifadelerini aldı.

HATLAR İHALESİZ VERİLDİ
Müfettişler, ekleriyle birlikte toplam 8 klasörden oluşan müfettişler raporda, ilk olarak İETT’nin şehir içi taşıma ve trafik sorununu çözmek amacıyla Hollanda’dan 63 milyon Euro’ya satın aldığı 50 Phileas metrobüsü ihale yapmadan “doğrudan temin yoluyla” satın alarak usulsüzlük yaptığını öne sürdü. Yine 15 milyon 750 bin Euro bedel ödenen 50 Mercedes Capacity otobüsün de “doğrudan temin yoluyla” alındığını ve bu işleminde işleminde usulsüz olduğunu iddia eden müfettişler, ayrıca yaklaşık 40 milyon dolar maliyeti olan Topkapı- Edirnekapı-Sultançiftliği tramvay hattının da usulsüz ve ihalesiz olarak bir firmaya verildiğini ve maliyetinin daha da artmasının beklendiğini vurguladılar.

REKLAM İŞLERİ AYNI FİRMAYA
İETT büyük getirisi olan reklam işlerinde de usulsüzlük yapıldığını öne süren müfettişler, otobüslere reklam giydirilmesi işinin ihale edilmeksizin 10 yıllığına bir firmaya verildiğini ve bunun yasalara aykırı olduğunu iddia tiler. Bu işlemin iptal edilerek ihaleye çıkılması gerektiğini ayrıca sürenin de çok uzun olduğunu belirten müfettişler, İETT duraklarının yapım ve reklam işlerinin de 10 yıllık süreyle aynı firmaya verildiğini, bunun da yasalara aykırı olduğunu ve yeniden ihaleye çıkılması gerektiğini öne sürdüler.

‘METROBÜSTE İHALE İMKANSIZDI’
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise kurumların periyodik teftişlere uğradığını belirterek “Soruşturmada Topkapı-Sultançiftliği denilen hat Topkapı-Edirnekapı hattıdır ve 2 kilometrelik bir yerdir. Buranın ihalesi de yapılmıştır. Reklam konusunda ise zaten bir dava vardı ve devam ediyor. Metrobüslerin alımında da bu alanda tek bir üretici firma var ve bu nedenle ihale yapmak mümkün değil. Bunu da bildirmiştik” denildi.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir