Sürücüsüz toplu taşıma aracı olarak bilinen metrobüsler, İstanbul’da şoför kontrolünde kullanacak. Gerekçe ise, gayet net: Burası Türkiye. Dikkatli olmak lazım.

İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, Avcılar-Cevizlibağ arasında yolcu taşıyan metrobüs hattındaki araçların şoförsüz çalışmayacağını belirterek, “Tarifi gereği bu araçlar şoförsüz ama bizim gibi ülkelerde insan davranışları çok önemli. Dolayısıyla her şeyi şoförsüz aracın kendi belleğine bırakamayız. Her zaman araçlarda şoförlük yapan bir kişi olacak” dedi. Öztürk, araçların, hat üzerine çakılan manyetik çivilerin yaydığı dalgalar aracılığıyla oluşturacağı koordinatların araçlardaki bilgi sistem ağına aktarılması sonucu çizilecek sanal rotayı takip edebildiğini anlatarak, şu bilgileri verdi:

SADECE FRENE BASACAK

“Bu araç tarifi gereği şoförsüz kullanılacak. Ama bizim burası İstanbul. Tellerle hattı koruma altına aldık. İnanır mısınız bu halde bile insanlar üstünden atlayarak hatta giriyor. Emniyet her şeyin önünde geliyor. Tarifi gereği bu araçlar şoförsüz ama özellikle bizim gibi ülkelerde insan davranışları çok önemli. Dolayısıyla her şeyi şoförsüz aracın kendi belleğine bırakamayız. Her zaman araçlarda şoförlük yapan bir kişi olacak. Sürücünün önüne bir engel çıktığında frene basmaktan başka da bir aktivitesi olmayacak” dedi.

Minibüsler kaldırılıyor

İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, hattın bulunduğu bölgede günde 479 bin yolculuk yapıldığını, şu anda metrobüs ile taşınan yolcu sayısının ise 163 bin olduğunu belirterek, “Sistem Temmuz ayında tamamen bittiğinde, taşınacak yolcu sayısı 500-700 bin olacak. Metrobüs hattına dikey hatlar koyacağız. Bu hatlarda İETT otobüsleri ile halk otobüsleri çalışacak ve yolcuları ücretsiz taşıyacak. Minibüsler tamamen sistemden kalkacak. Metrobüs sisteminin hiçbir yerinde minibüs olmayacak. Bunları yapmamız lazım. Ben çok iddialıyım. İstanbul’un ulaşım sorununu çözeceğim” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir