Avcılar-Topkapı arasında günde yaklaşık 225 bin yolcunun kullandığı metrobüs sisteminin Zincirlikuyu’ya uzatılması için çalışmalar günlük 24 saat esasına göre hızla sürüyor. Sultanahmet ve Sahilbent isimli gemilerin sefere başlama törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törenin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Metrobüs hattını yeni eğitim dönemi başlamadan Zincirlikuyu’ya ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bu sistem devreye girdiğinde trafikteki araç sayısının da düşeceğine inanıyorum. Bu hattı günde yaklaşık 400 bin yolcunun kullanacağını tahmin ediyoruz. Hattı Zincirlikuyu’ya uzatmak için 24 saat aralıksız çalışıyoruz. Bu nedenle E-5 üzerinde bir sıkıntı yaşanabilir, ama bu geçici” diye konuştu.

21 Haziran 2008 Cumartesi ve 22 Haziran 2008 Pazar günü E-5 üzerindeki metrobüs çalışmalarının yoğunlaşacağını da ifade eden Başkan Topbaş, sürücülerin alternatif yolları kullanılması önerdi. Topkapı-Zincirlikuyu Metrobüs Hattının 115 milyon YTL’ye mal olması bekleniyor. Metrobüs daha sonraki aşamada Kozyatağı’na ve Beylikdüzü’ne uzatılacak.

Fatih Köprüsü’nde yol yapım çalışmaları sürüyor…
Ulaştırma Bakanlığı’nın FSM Köprüsü’nde ve viyadüklerde üst düzey yenileme çalışması yapacağını ve köprüdeki asfalt çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’daki yol çalışmalarının yaz aylarında yoğunlaşacağını ve Büyükşehir Belediyesi olarak hedeflerinin yaz sonuna şehirdeki bütün başlamış yol ve kavşak çalışmalarını bitirmek olduğunu kaydetti.

İstanbul’da her ulaşım çalışmasını Büyükşehir Belediyesi’nin yapmadığını ifade eden Başkan Topbaş, “Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Fatih Köprüsü ve bazı viyadüklerde yaptığı güçlendirme çalışması depreme karşı zorunlu olarak yapılıyor. Bu tür güçlendirmelerinin vakit kaybetmeden yapılması lazım. Bu da İstanbul trafiğinde biraz sıkıntı çıkabilir. Daha dikkatli araç kullanacağız. Yaz aylarında İstanbul’dan ayrılanlar ve okulların tatil olması nedeniyle trafik biraz rahatlıyor. Bu yüzden bu tarz çalışmaların hızla yazın bitirilmesini hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: İBB

One Comment

  1. sayın.başkanım kadıköy-acıbadem-k.çamlıca-ünalan mah-göztepe-uzunçayır-emek-acıbadem köp-koşuyolu-üsküdar-n.hastanesi-a.hastanesi-kadıköy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir