Mimar Kentbilimci, Prof Dr Ahmet Vefik Alp yapılan metrobüs hattı inşaatıyla ilgili olarak görüşlerini aktardı. İstanbul’a ‘büyük yenilik’ olarak sunulan “metrobüs” konusunu ele alan Alp, inşaat sırasında genişletilen yollarda çamların nasıl katledildiğini fotoğraflala saptayarak İstanbullulara gösterdi.

Ahmet Vefik Alp’in basın açıklaması:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un ulaşım sorununa merhem olması için başlattığı ‘Metrobüs’, diğer bir deyişle şu bizim eski ‘Tercihli Yol’ hakkında çekincelerimi yazmıştım. Özetle, kolonlar üzerinde giden ‘Monoray’ ın daha uygun olacağını, böylece alttaki yol ve emniyet şeritlerinin kaybedilmeyeceğini ifade etmiştim. Metrobüs hakkında birçok da yolsuzluk haberi de okudum. Ben yine çizmeyi aşmayıp konunun bilimsel ve çevresel yönüyle kalayım.

dsc00622.JPG

Metrobüs’ün belli bir kesimde yaşayanlara fayda getirdiği tartışılmaz. Ancak, genelde ne getirdi ne götürdü muhasebesi yapılırsa bence götürdükleri daha ağar basar. İnşaatı biten yerlerde şeritler daraltıldı, hız limiti aşağıya çekildi, Anadolu tarafında E-5 (D-100) darmadağın, her taraf betonlaştı.
Ancak içimi en çok cızlatan husus Metrobüs’e yol açmak için yüzlerce çamın köklenmesi oldu.

‘Bindik Bir Alamete Gidiyoruz Felakete…!

Önce sormak isterim. Bir Belediye Başkanı şehrin kalbinde bu kadar kapsamlı bir girişimi yaparken halkına danışmaz mı, insanların fikrini almaz mı, anketler yapmaz mı.?
Nerede kaldı demokrasi, katılımcılık, paylaşımcılık, şeffaflık.?

‘Kentsel Despotluk..!

Bence bu birkentsel despotluk örneği oldu. ‘Ben yaptım oldu’ zihniyeti hortladı. Kadir Başkan’ımdan bunu beklemezdim. Herhalde seçim gazına geldi. Kim ne derse inanıp uygulaması belki zarafetin den geliyor, ancak bu tutumu bu garip Kente büyük zarar veriyor. Örneğin 7 Tepeye 7 Tünel Projesi gibi. Ulaşıma Faydası olmaz mı? Olabilir. Ancak gelin görün ki Atatürk’ün şehir plancısı Fransız Henri Prost’un İstanbul’a en güzel hediyelerinden bir tanesi olan 2 nolu Park, diğer bir deyişle Maçka-Dolmabahçe Parkı zaten her tarafından delinmiş törpülenmiş iken şimdi de tünel çıkışlarıyla son nefesini veriyor.

dsc00623.JPG

Özet’in özeti, Bizim IBB kaş yaparken göz çıkarıyor. İstanbul’un gözlerini…

mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir