Yıllardır trafik konusunda büyük sıkıntılar yaşayan İstanbul halkı, geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen metrobüsle biraz olsun rahatladı.

Ancak metrobüsün geçtiği istikametteki yollarda hâlâ ciddi sıkıntılar ve trafik karmaşası yaşanıyor. Sıkıntılardan birini de yol çizgileri oluşturuyor. Metrobüs hattının yapılmasıyla E-5 ve yan yollardaki daraltma ve genişletme çalışmalarında yenilenmeyen yol çizgileri, araçlara zor anlar yaşatıyor. Eski yolun çizgileriyle yeni yolun çizgilerinin ayırt edilemediği Avcılar-Yenibosna arasında, sürücüler şerit geçişlerinde tehlikeli anlar yaşıyor.

Topkapı-Avcılar istikametindeki bazı mevkilerde sabah ve akşam saatlerinde yoğun bir trafik ortaya çıkıyor. Daha çok dar yan yolların ve otobüs duraklarının oluşturduğu trafiğe bir de karmaşık trafik çizgileri eklenince İstanbullular mesai saatlerinde zor duruma düşüyor. Avcılar-Yenibosna arasında zaman zaman 3 şeritten 2 şeride düşen yol, trafiği tıkayan birinci unsur olarak sürücülerin karşısına çıkıyor. Yan yollarda çok sık aralıklarla konulan otobüs durakları da trafiğin akışını olumsuz etkileyen ikinci bir unsur. Otobüs ve minibüslerin yolcu almak için uzun süre bekledikleri durakların arkasında uzun araç kuyrukları meydana geliyor. Beşyol’da yan yol çıkışı ile otobüs durağının çok yakın olması da bu noktada trafiğin kilitlenmesine sebep oluyor. Benzer durum, her sabah E-5’in Havaalanı yan yol çıkışında meydana geliyor.

E-5’teki trafiği etkileyen ilginç bir engel de Küçükçekmece girişinde bulunuyor. Metrobüs hattının daha önce son durağı olan Küçükçekmece’de, deneme sürüşleri yapan metrobüslerin E-5’e kolay bir şekilde girip köprü üzerinden dönmesini sağlayan bariyerin hâlâ E-5’e doğru açılmış şekilde durması da trafiği ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. Şerit sayısını bir anda 3’ten 2’ye indiren bu bariyer çıkıntısı, trafiğin Sefaköy girişine kadar şişmesine sebep oluyor. Sürücüler, artık hiçbir işlevi kalmayan bu bariyerin bir an evvel kaldırılmasını istiyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir