Yahya Arıkan, “Yasa geriye doğru işletilip, ‘4 Nisan’dan sonra genel kurul yapanlar bir daha seçime gidecek’ denildi. Bu resmen meslek odalarına müdahale” dedi.
* Hükümet, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geri adım attığı ve dünyada meslek odalarında örneği olmayan nispi temsil sistemini Genel Kurul’da son anda yasaya ekledi.
* Böylelikle AKP hükümeti istediği kişileri nispi temsilli seçimlerle meslek odalarının yönetimine sokmanın formülünü devreye sokmuş oldu. Bazı seçimler bugün.

Hükümet, seçimli genel kurulları bugün başlayan serbest muhasebeci mali müşavir odalarına büyük bir şok yaşattı. 3568 Sayılı meslek yasa tasarısının görüşmeleri sırasında meslek odalarıyla bazı maddelerde uzlaşma çerçevesinde geri adım atan AKP hükümeti, Meclis Genel Kurulu’nda ise nispi temsil sistemi, yeniden seçime gitme ve sınavda Maliye Bakanlığı’nın etkinliği başta çok sayıda maddeyi yasa tasarısına yeniden ekledi. Konya, Mersin, Uşak, Yalova ve Batman’da seçimli genel kurullar bugün yapılıyor. İstanbul, İzmir, Hatay ile Samsun’un aralarında olduğu 25 odada ise seçimli genel kurul önümüzdeki hafta yapılacak.

Oysa geri adım atılmıştı

Serbest muhasebeci, mali müşavir odalarının seçimleriyle muhasebe camiasının çalışma yaşamını düzenleyen tasarı Meclis Genel Kurulu’ndan geçti. Hükümet, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geri adım attığı ve dünyada meslek odalarında örneği olmayan nispi temsil sistemini Genel Kurul’da yasaya ekledi. Böylelikle hükümet, adayları uzun süre önceden belli olan odaların seçimlerinde Meslekte Birlik Grubu’nun yönetimlere girmesinin yolunu açtı.
Hükümet, ayrıca, ‘yasaların geriye dönük işletilemeyeceği’ yönündeki temel hukuk kuralına da aykırı madde ekledi. Buna göre, 4 Nisan 2008’den sonra genel kurul yapan odalar, 3568 Sayılı serbest muhasebecilik yasasının yürürlüğe girmesinden sonraki iki ay içinde yeniden genel kurul yapacak.

Adaylar belli, hukuk belirsiz
TÜRMOB’a göre, yasanın yürürlüğe girmesi durumunda, odalar ve TÜRMOB’un seçimlerinde kaos yaşanacak. Bugün seçimli genel kurulları başlayan odalarda adaylar uzun süre önce belirlendi.
Bu hafta sonu genel kurullarını yapacak odalar eski yasaya göre seçim sürecine girerken, muhasebe camiasında ağırlığı oluşturan İstanbul (İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası) başta çok sayıda oda yeni yasaya göre seçim yapmak durumunda kalacak. Bu da TÜRMOB seçimlerinde ve temsilde büyük karışıklık yaratacak.

‘Bu odalara müdahaledir’
TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) Genel Başkan Yardımcısı ve İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, 3568 Sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Değişikliği tasarısının yasalaşması sürecinde, “Siyasi ahlaktan yoksun bir politika izlendiğini ve demokrasi cinayeti işlendiğini” belirtti.
Seçimle ilgili maddelerinin önümüzdeki seçim dönemine ertelenmesini isteyen Arıkan, hükümetin sorunlara taraflarıyla çözüm aramadığını belirterek değişiklikleri aktardı: “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda muhalefetle uzlaşılan maddelerde değişiklik yapıldı. Bu siyasi ahlaka aykırı bir uygulama.
Dünyada meslek odalarında örneği olmayan nispi temsil sistemi getirildi. Bir de yasayı geriye doğru işletip, 4 Nisan 2008’den sonra genel kurul yapanlar bir daha seçime gidecek denildi. Bu resmen meslek odalarına müdahaledir.”

İstanbul’da seçim haftaya
Türkiye genelinde sayıları 75 bini bulan serbest muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavirler yarından itibaren sandık başına gidecek. Haziran sonuna kadar TÜRMOB’a bağlı 78 serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler odasında yeni yönetimler seçilecek. Ekim ayında da TÜRMOB seçimleri yapılacak. Adaylığını açıklayan mevcut başkanların çoğunun karşılarında ise genelde bir ya da iki yeni aday var. Muhasebe dünyasının en büyük örgütlenmesi olan ve 25 bin üyesi bulunan İSMMMO’da (İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası) Başkan Yahya Arıkan yeniden aday.

Arıkan’ın karşısına ise geçen seçimde olduğu gibi Meslekte Birlik Grubu’nun adayı Abdülaziz Ural çıkıyor. İki yıl önce yapılan seçimlerde Arıkan’ın listesi yaklaşık 7 bin, Ural’ın listesiyse 2 bin 250 oy almıştı. Üye, Ulusalcılar Grubu’nun adayı Oktay Yeşilyurt’a ise 120 oy vermişti. İSMMMO seçimleri 10-11 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Seçimlere 12 bin üyenin katılması ve oy vermesi bekleniyor.

‘Görüşümüz alınmadı’
Meslek yasa tasarısıyla mevcut yönetimler hedef alınıyor. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, “18 yıllık meslek örgütünün görüşü alınmadan yasa çalışmasına gidildi. Bu tasarı belli düşüncede olan insanları tasfiye etmek amacıyla hazırlandı. Bu genel kurulda da İstanbul örgütü tepkisini ortaya koyacak” yorumunu yaptı. Meslekte Birlik Grubu’nun hükümet destekli olduğunu belirten Arıkan “Geçen seçimlerde de müdahale edilmek istendi. Ancak biz genel kurula katılanların yüzde 74’ünün oyunu aldık. Bu seçimlerde bu başarının daha da üstüne çıkacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Neyi değiştirdiler?
Mevcut yasaya göre, SMM (serbest muhasebeci mali müşavir) ve YMM (yeminli mali müşavir) odalarında yönetim 5 kişiden oluşuyor. Odalar mevcut yasaya göre ön seçimlerini yaptı. Çoğu da adaylarını açıkladı. Yasada değişiklik yapılırsa, yönetimler 7 kişiden oluşacak. Tasarının bugünlerde yasalaşması durumunda iki aday daha belirlenmesi gerekiyor. Arıkan, “Hem yönetim kurulu sayısı hem de delege seçimlerinin yapılış şekliyle ilgili tereddütler var. Yasa seçimler öncesinde çıkarsa ciddi kaos olacak. Sağlıklı seçim yapılamaz. O zaman hepsi yargıya gidebilir” dedi.

Ankara’da iki aday

Ankara SMM Odası’nın 10 bine yakın üyesi var. Yani İSMMMO’dan sonra ikinci büyük örgüt. Ön seçimini yapan Ankara SMM Odası’nda mevcut başkan Ali Metin Polat yeniden aday. Geçen dönem göreve seçilen Polat, Meslekte Birlik Grubu’ndan Nusret Filiz’le mücadele edecek. Ankaralı muhasebeciler 24-25 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu’nun adayı olarak seçimlere girecek olan Ali Metin Polat, “Dünyanın her yerinde seçimler demokratik şekilde yapılır. Ayrıca yeni yasanın da seçim öncesine şahsen yetişmeyeceğini düşünüyorum. 4 Mayıs’ta seçime gidecek odalar var. Bizim için ölüm kalım noktası yok” diyor.

İzmir’de netlik yok

İzmir’de SMM odası seçimleri için adaylar henüz net olarak ortaya çıkmadı. İzmir’de üç listenin yarışması muhtemel görülüyor. İzmir SMM Odası Başkanı Feyzullah Topçu’nun Çağdaş Grubun adayı olarak başkanlığa talip olması bekleniyor. Meslekte Birlik Grubu’nun adayı ise büyük ihtimalle Mustafa Belek olacak. Çözüm Grubu’nun adayı ise henüz ortaya çıkmış değil. Bursa SMM Odası’nda da seçim heyecanı başladı. Meslekte Dayanışma Grubu’nun adayı olarak geçen seçimlerde ipi göğüsleyen Ebubekir Şimşek, ikinci kez göreve talip.

Halen 3 bin 24 üyesi bulunan Bursa SMM’de Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu’nun adayı ise Mesut Topçu. Meslekte Birlik Grubu Bursa’da aday çıkarmıyor ama Başkan Ebubekir Şimşek’e destek veriyor. Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara dahil sekiz ilde YMM odası bulunuyor. Serbest YMM’lerin yanı sıra hesap uzmanları, gelirler kontrolörleri gibi meslek gruplarının da üye olduğu YMM’lerde genellikle konsensüsle oluşan listelerle seçime gidiliyor. Henüz ön seçimlerini yapmayan birçok YMM, yine de yasanın çıkması durumunda sıkıntı doğacağına inanıyor. İstanbul YMM Odası’nın başından beri başkanlığını yapan Sezai Onaran, henüz ön seçim yapılmadığı için adaylığını açıklamadı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir