Bulgaristan’ın Poibren kasabasındaki içme suyunda saptanan anormal derecedeki arsenik, önce Bulgar basınının sonra da Avrupa Parlamentosu’nun gündemine geldi. Konuyla ilgili soru önergesinde, Meriç Nehri’ne karışan arseniğin suyla birlikte Yunanistan ve Türkiye’ye geçebileceğinden söz edildi.

Bulgar basınına yansıyan haberlere göre Poibren kasabası içme suyunda normalden yüzde 80 fazla arsenik saptandı. Bölgedeki altın ve bakır madenlerinden gelen suyun Poibren’e aktığını anlatan Avrupa Komisyonu Çevreden Sorumlu Üyesi Grön-Kuvenhoven soru önergesi verdi. Önergede Pirdop bölgesinden gelen suyun Meriç Nehri’ne karışarak Bulgaristan’ı kat ettiği sonra Türkiye ve Yunanistan’a aktığı hatırlatıldı. Avrupa Komisyonu’nun Çevreden Sorumlu Üyesi Stavros Dimas, önergeyi “Şu an Komisyon’un elde edebileceği tek bilgi Bulgar basınınınsu kirliliğiyle ilgili endişeleri dile getiren haberleridir. Bu haberler, sayın üyenin kaygılarını doğrulamaktadır” diye yanıtladı. Dimas “Komisyon bu bilgiler temelinde, duruma müdahale için bir eylemin gerekli olup olmadığını değerlendirecektir” diye ekledi.

Üç ülkenin ortak kaderi
490 kilometrelik Meriç, Bulgaristan’da doğuyor, Türkiye-Yunanistan sınırının bir bölümünü oluşturduktan sonra Edirne’de denize dökülüyor. Uzmanlar belli bölgelerde yoğunlaşan arseniğin, karışan su kolları dolayısıyla azalacağını tahmin ediyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir