AKP Genel Merkezi’nin karşısında bulunan ve açıldığı Kadir gecesinde büyük rağbet gören Başyazıcıoğlu Camisi’nin, iskan ruhsatı olmadığı ortaya çıktı. Olayı doğrulayan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, “Biz belediye olarak ibadet ve eğitim yerleri gibi yerlere biraz müsamaha gösteriyoruz. Ancak, eksiklerini tamamlayıp ruhsatı almaları gerekir” dedi.

nullAKP Genel Merkezi karşısında Kadir Gecesi açılışı yapılan Başyazıcıoğlu Camisi’nin iskan ruhsatı olmadığı ortaya çıktı. Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, bu bilgiyi doğrularken, “Biz belediye olarak ibadet ve eğitim yerleri gibi yerlere biraz müsamaha gösteriyoruz. Ancak, eksiklerini tamamlayıp ruhsatı almaları gerekir” dedi.

Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Medine’deki Mescid-i Nebevi’nin model alındığı caminin açılış namazını da, bu camiden getirilen imam Muhammed Lütfullah Al Abbasi kıldırmıştı

ÖNCE CAMİ SONRA GENEL MERKEZ

Caminin yapım sürecinin, AKP’nin yeni Genel Merkez inşaatı ile aynı döneme rastlaması, “AKP için cami yapılıyor” tartışmalarına da neden olmuştu. Ancak Başyazıcıoğlu şirketi yetkilileri, caminin yapım kararının AKP Genel Merkez inşaatından önce alındığını söylediler.

Bu tartışmalar sürerken, caminin de AKP Genel Merkezi gibi iskan ruhsatının olmadığı ortaya çıktı. Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, bu bilgiyi doğrularken, “Biz belediye olarak ibadet ve eğitim yerleri gibi yerlere biraz müsamaha gösteriyoruz. Ancak, eksiklerini tamamlayıp ruhsatı almaları gerekir” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Nimet Özgönül de, caminin Medine tipi yapılmasını eleştirerek, şunları söyledi:

LAİK YAPIYLA UYUŞMUYOR

“Son zamanlarda Ankara’daki uygulamalara baktığımız zaman, bu yapılanların hepsinin dönemin yönetiminin ideolojilerini gösteren örnekler olduğunu görüyoruz. Halbuki kamusal alanlar herkese açıktır. Kentin mimarisiyle uyumlu yapılar üretmeniz gerekmektedir. Caminin etrafına bir bakın TOBB’un alanı var karşı tarafında konutlar var. Çaprazında AKP binası var, yanında yeşil alanlar, biraz ilerde de Armada Alışveriş Merkezi var. Böyle bir çevrenin içinde birdenbire kime hitap ettiği belli olmayan ve çevreyle uyum sağlamayan bir yapı belirdi. Mimarinin diliyle ilgili de konuşacak olursak, binaya baktığımız zaman bu dönemin 21. yüzyılın hiçbirşeyini yansıtmıyor, ne mimari anlayışını ne de malzeme kullanımını yansıtıyor. Oradan buradan toplama, derme çatma birbiriyle çevresiyle bütünleşmeyen kentin kendisiyle de bir cumhuriyet başkentiyle da uyuşmayan, laik yapılar üretiliyor.”

Bir namaz bin sevap tartışması

Başyazıcıoğlu Camisi, Mescid-i Nebevi’den esinlenilerek yapılırken, din bilginleri camiyle ilgili Hz. Muhammed’in “Burada kılınan bir namazın Mescid-i Haram hariç diğer yerlerde kılınan namazlardan bin kat daha faziletlidir” sözüne dikkat çekiyor. Ancak, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, “Aynısını getirip buraya yaptınız diye bu söz buradaki cami için geçerli olamaz” dedi. İslam bilgini İsmail Nacar da, caminin iskan ruhsatının olmamasının eleştirilecek bir durum olduğuna dikkat çekerken, “Burada helal kavramı esas alınmalıydı. Camiyi bu şekilde açmaları uygun olmamış” dedi.

Kaynak: Hürriyet Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir