TMMOB Şehir Plancıları Odası, yaptığı açıklamayla, “şu anda Meclis komisyonunda görüşülen torba bir yasa ile TOKİ’nin konut dışındaki alanlarda da önünün açılacağını” iddia etti.

odalogo.jpgŞehir Plancıları Odası, asıl işi konut üretmek olan TOKİ’nin etkinlik alanını genişletmek isteyen hükümetin, yasalaştırmak amacında olduğu düzenlemeyle, TOKİ’nin alışveriş ve iş merkezi, otel yapımı gibi alanlara gireceğini ifade etti.

Odadan yapılan açıklamada, TOKİ’nin son dönemde konut üretimi dışındaki alanlara da girdiği belirtilerek, “Şu anda Meclis Komisyonlarında görüşülen torba bir yasa ile yapılan düzenleme, TOKİ’nin konut dışındaki alanlarda da önünü açıyor” denildi.

TOKİ’nin kamu arazilerini, fabrikaları ve kamu işletmelerini haraç mezat sattığının altının çizildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu anlayış, bir kamu kurumu olan TOKİ’nin alışveriş, iş merkezi gibi kamusal sorumluluk altında olmaktan uzak alanlara girmesinde sakınca görmemektedir. İkinci çelişki, hali hazırda özel sektörün yoğun faaliyet içinde olduğu bu alanlarda, bu tür uygulamaların kamu kaynaklarıyla finanse edilmesidir.

Bir çok konuda olduğu gibi, TOKİ uygulamaları ve mevcut yasa tasarısı da göstermektedir ki mevcut iktidar TOKİ’yi kentlerde rant dağıtmak/oy toplamak için kullanmaktadır. Bunu yaparken, savunuyor göründükleri ilkeleri de birer birer çiğnemek konusunda tereddüt göstermemektedir.”

mimdap

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir