Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, İstanbul Boğazı’na yerleştirilecek 11 tüp tünelden sekizincisinin deniz dibine indirilmesi işlemine başlandı.

Boğaz girişindeki hava koşullarının uygun olması nedeniyle Tuzla’da inşa edilen 135 metre uzunluğunda, 15,5 metre genişliğinde ve 8,75 metre yüksekliğinde, 18 bin ton ağırlığındaki 8 numaralı tüp tünel, sabah saat 08.00’de Kızkulesi yakınlarında kıyıya yaklaşık 705 metre mesafedeki batırma işleminin yapılacağı noktaya getirildi.

Bu noktada batırma mavnası ve tüp elemanı yaklaşık 20 ton ağırlığındaki 11 adet çapa ile sabitlenerek, batırma işlemine geçildi.

İlk aşamada, yaklaşık 18 bin ton ağırlığındaki eleman, 15 metre derinliğe, ardından da 5 metrelik aşamalarla 48,5 metre derinliğe indirilecek. İşlemin tamamlanmasının yaklaşık 13 saat sürmesi bekleniyor.

DÜNYANIN EN DERİN BATIRMA TÜNELİ

Finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası JBIC ile yapılan kredi anlaşmasıyla sağlanan projede, Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar istasyonları yer altında, Kazlıçeşme istasyonu ise yüzeyde bulunacak. Sistemin toplam uzunluğu 13 bin 558 metre, su yüzeyinden derinliği ise 60 metre olacak. Marmaray, bu derinlikle ”dünyanın en derin batırma tüneli” unvanını da alacak.

Batırma tünelin yüksekliği 8,6 metre, genişliği ise 15,3 metre olurken, tünelde gidiş ve geliş olmak üzere 2 hat bulunacak.

Öte yandan, tüp tünelin bir özelliği de elemanlarının Türkiye’de imal edilmesi. Tuzla’da imal edilen tüp tünel elemanları, batırma ve montaj işlerinin yapılacağı Üsküdar-Sarayburnu arasındaki noktalara kadar yaklaşık 40 kilometre çekiliyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir