Marmara Denizi dibindeki fay hatlarına denizaltıyla inerek inceleme ve gözlem yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Öğretim Üyesi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, gözlem ve incelemelerini “Fay’a Seyahat” ismiyle kitaplaştırdı.

SÜRE DOLMAK ÜZERE
İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan kitabın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara Denizi altındaki faylarda normalde 220 yılda biriken enerji ve stres Gölcük ve Düzce depremleri ile 55 saniyede yüklenmiştir. Deprem hızla yaklaşıyor. 250 yılda bir tekrarlanan deprem oluşma süresi dolmak üzere. Maalesef bizim nesil tam bu süreye denk geldi. Bu strese bu kabuk fazla dayanmaz” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

One Comment

  1. Deprem konusunda açıklama yapmak, felaket tellalı olmak anlamında algılanıyor ve büyük yöneticileri acayip kızdırıyor. Gündemde başka şeyler var oysa. Yerel seçim, para sıkıntısı, parti kapama, …. deprem 181. sırada. Sıra gelmez buna. Keşke doğanın dinamiği de ülke gündemini dinlese ve olacak depremi geriye doğru öteleseydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir