Makyajın parası devletten temizliğin parası AB’denGölbaşı Belediye Başkanı Abdülnasır Haşlak’ın Mogan Gölü’nün temizliği için Avrupa’dan gelecek 25 milyon avroya umut bağlaması tepkilere neden oldu. Göl çevresindeki parklara Büyükşehir Belediyesi’nin 30 milyon dolar harcandığını da kaydeden Haşlak’a ve Büyükşehir Belediyesi’ne tepkiler arttı.

Mogan Gölü’nün temizliği için Avrupa Birliği Çevre Fonu’ndan gelecek 25 milyon avroya umut bağlayan ancak, önceki gün Mogan ve çevresindeki rekreasyon alanlarına 30 milyon dolar harcandığını açıklayan Gölbaşı Belediye Başkanı Abdülnasır Haşlak, kafaları karıştırdı. Haşlak’ın bu iki açıklamasının tezat oluşturduğunu söyleyen CHP Ankara milletvekili Tekin Bingöl, Haşlak’ın bu açıklamaların aslında bir itiraf olduğunu belirterek şöyle konuştu:

TEMİZLİK YOK GÖSTERİŞ VAR

“Bu açıklama Büyükşehir belediyesinin görünmeyen hizmetlere yatırım yapmadığının açık bir itirafıdır. Öncelikli iş moganın temizliği iken 30 milyon doları göl çevresindeki alanlara harcıyorlar. Üstelik temizlik için harcanması gereken parayı da Avrupa’dan bekliyorlar. Şehrin içinde Gençlik Parkı gibi simge mekanlar kan ağlarken Büyükşehir Belediyesi hala makyaj politikalarına trilyonlar akıtıyor”

MOGAN YOK OLACAK

Aynı politikalar devam ederse 15-20 yıl içerinde Mogan diye bir gölün kalmayacağını da vurgulayan Bingöl, “kuraklığın üstüne yanlış çevre politikaları da eklenirse Mogan’ı kaybedeceğiz. Gösteriş değil, çevreyi ve doğayı koruma bilinci acil olarak hayata geçmeli” dedi.

Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı İsa Ömercan, Mogan çevresindeki yeşil alanlara harcanan paranın gölün temizliğine harcanması gerektiğini söyledi. İki yıldır moganın temizliği için çok sayıda projenin ve ödeneğin bekletildiğini kaydeden Ömercan şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi göl çevresindeki rekreasyon alanlarına 30 milyon dolar harcadı. Bu paranın önce gölün temizliği için harcanması gerekirdi. Ancak göl çevresindeki bu parkların da ilçeye olan yararı gözardı edilemez. İlçede turizmin gelişmesi için bu parklar önemli bir yere sahip. Aynı zamanda bu parklar sayesinde tarım arazilerinin verimli topraklarının göle akması da engelleniyor. Ama öncelik temizlik olmalıydı. Çünkü burada bir doğa katliamı söz konusu. Eğer geç kalınırsa ilerleyen zamanlarda gölü temizlemek de mümkün olmayacak.”

CHPAnkara Milletvekili Tekin Bingöl, Haşlak’ın açıklamalarının aynı zamanda bir itiraf olduğunu iddia ederken, “Bu açıklama Büyükşehir Belediyesi’nin görünmeyen hizmetlere yatırım yapmadığının açık bir itirafıdır” dedi. Bingöl, “Şehrin içinde Gençlik Parkı gibi simge mekanlar kan ağlarken, belediye makyaj politikalarına trilyonlar akıtıyor” dedi.

Gözde parklar bakımsız kaldı

ANKARA’nın sembollerinden Gençlik Parkı ile “kentte güneşin batışının en güzel seyredildiği yer” olarak bilinen Cebeci sırtlarındaki 50. Yıl Parkı, bakımsızlık nedeniyle gözden düştü.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Erdal Kurttaş, özellikle dar ve orta gelirlilerin eğlence mekanı olarak tercih ettiği Gençlik Parkının uzun süredir kullanılmadığını kaydetti.

Parkın yenileme çalışmalarının bir türlü yapılmadığını anlatan Kurttaş, “Yenileme çalışmalarının yapılacağının söylenmesinin üzerinden nerelere ne yatırımlar yapıldı. Basit bir katlı kavşağın parasıyla Gençlik Parkı halkın hizmetine sunulabilirdi” dedi.

Kurttaş, parkta “rant sıçramasına yol açmayacak” alışveriş merkezi, otel gibi projeler dışında her türlü projeyi Şehir Plancıları Odası olarak destekleyeceklerini söyledi.

50. YIL PARKI 50. Yıl Mahalle Muhtarı Selma Çetin ise 50. Yıl Parkının “içki ve uyuşturucu kullananların yatağı” haline geldiğini, mahalle sakinlerinin bu parktan yararlanamadığını söyledi.

Yıllardır bakımsız kalan parkın tuvaletlerinin çok kötü durumda olduğunu anlatan Çetin, sürekli yapılan temizlik çalışmalarına rağmen parkın kısa sürede yeniden çöple dolduğunu, bu soruna bir türlü çözüm bulamadıklarını anlattı.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir