İstanbul’un merkezi meydanlarından Levent Meydanı 60’lardaki çehresine geri dönecek

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Levent’e 1960’lardaki çehresini kazandıracaklarını belirterek “Hem trafiği rahatlatacağız hem de binaların dış cephelerini yenileyeceğiz” dedi.

Beşiktaş Belediyesi’nin iki ay önce Levent Meydanı’nda başlattığı yenileme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Meydanın tüm zemin kaplamaları değiştirilirken trafiği rahatlatacak önlemler de alınıyor. Çarşı Caddesi tek yönlü olurken, araçlar Levent Meydanı’na Büyükdere Caddesi’nden girecek. Büyükdere Caddesi’ne çıkış ise Karakol Sokak üzerinden yapılacak.

Yeşil doku genişletilecek

Beşiktaş Belediye Başkanı CHP’li İsmail Ünal, düzenleme kapsamında meydandaki kaçak yapılaşmanın kaldırılmasına yönelik girişimlerinin de olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çiçekçiler ve sebzecileri de Levent gibi nezih bir semte yakışır hale getireceğiz. Levent Meydanı’ndaki binaların dış cephelerinin yenilenmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor. Binaların kolonları ve tavanları kaplanıp, dış cephelerdeki levhalar yeniden düzenlenerek görüntü kirliliği önlenecek. Meydanın zemini yenilenirken, dikeceğimiz yeni ağaçlarla yeşil dokuyu da genişleteceğiz.”

Park yasağı getiriliyor

Levent Meydanı’ndaki trafik yoğunluğunu azaltmak için otomobillere park yasağı getirmeyi planladıklarını ifade eden Ünal, “Ancak araç sahiplerini mağdur etmemek için Levent Kültür Merkezi’nin altındaki kapalı otoparkı devreye sokacağız. Levent Meydanı’nın zeminle ilgili düzenlemeleri bayram sonunda tamamlanacak. Bina cepheleri ile ilgili çalışmalar ise birkaç ay sürecek. Bu çalışmalar sonucu meydan, 1960’lı yıllardaki nostaljik görünümüyle yeni bir çehre kazanacak” dedi.

Kaynak: Vatan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir