Trabzon’un güneyinde yer alan tarihi Kızlar Manastırı müze oluyor. Trabzon Belediyesi’nin tarihi yapıyı müze yapma kararı üzerine, geçen yıl kazı çalışmaları başlatıldı. Çalışmalarda Çilehane, Çan kulesi, mezarlıklar ve su havuzları bulundu.

Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu “Kızlar Manastırı’nın Trabzonlulara kazandırılmasi için bir proje yaptık. Atıl durumdaki bu manastırı ‘Çağdaş Sanatlar Müzesi’ yapıp, turizmin hizmetine sokmayı amaçladık. Proje kapsamında kazı çalışmaları yapıldı, projeyi yeniden şekillendirdik” dedi. Canalioğlu, “Dünya mirası olan Kızlar Manastırı’nı yine dünya mirasına sunmuş olacağız. Trabzon’da geçmişten bugüne yaşayan tüm eserleri günışığına çıkararak geçmişle gelecek arasında köprü bağı oluşturmayı amaçlıyoruz. İnanıyorum ki, Kızlar Manastırı tüm dünyanın ilgisini çekip, cazibe noktası haline gelecek” diye konuştu. 14. yüzyılda Rum Pontus İmparatoru 3. Aleksios tarafından yaptırılan Kızlar Manastırı’ndaki fresklerin sağlıklı biçimde ortaya çıkarılabilmesi için özel bir çalışma yapılması da planlanıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

One Comment

  1. Böyle bir tarihi bina neden çağdaş sanatlar müzesi olur? Ayrıca Trabzon kentinde hangi çağdaş sanatlar sergilenecektir? Bence bu manastır mevcut durumu ile ziyaretçilere açılmalıdır. Her tarihi binayı onarmak gibi bir mantık olamaz. Anıtsal binalara dokunulmamalıdır. Onların kendilere sergilecek objelerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir