Erdemli Kaymakamı İsmail Demirhan, dünyaca ünlü Kızkalesi’nin gece ışıklandırılması, restore edilerek işletmeye açılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Turizm Haftası Kutlama etkinlikleri kapsamında Kızkalesi Barbaros’sa Otel’de gerçekleştirilen kutlamada konuşan Demirhan, “Mersin turizminin geliştirilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde gerçekleştirilen çalıştayda hem deniz içindeki ada kalenin hem de kara kalenin gerek restorasyonun yapılması gerekse gece daha iyi izlenmesi için ışıklandırılarak işletmeye açılması yönündeki talebimizi bakanlığa ilettik. Kızkalesi’nin restorasyonu ve ışıklandırılması için kaynak gerekiyor bu da ancak bakanlık bütçesiyle olacak bir iş. Bakanlık nezdinde konuyu gündeme getirdik ve konunun da takipçisi olacağız” dedi. Demirhan, turizm konusunda öncelikli olarak çocuk ve gençlerin bilinçli olmasını amaçladıklarını kaydederek, “Erdemli ve bölgesinde yeterli düzeyle turizm potansiyelimiz var ancak alt yapımız eksik. Eksik olan altyapımızı sektör temsilcileri, resmi kurum kuruluşlar olarak el birliği yaparak tamamlayacağız. Ancak bunları yapmadan önce bölge insanımızda turizm bilinci ve şuuru iyi oluşturulması gerekmektedir. Biz öncelikli olarak bunu yapmamız gerekir. Turizm bilinci olmadan yatırım yapılmaz kazanç ta elde edilmez. 3 yıldır turizm haftası etkinlikleri yapıyoruz neden turizm bilincinin oluşması için” diye konuştu.

Turizm Haftası kutlama etkinliğine, Erdemli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık, Erdemli Belediye Başkan Vekili Mehmet Serin, Kızkalesi Belediye Başkanı Necati Kale, Mersin Turizm Yatırımcıları Derneği (MERTİD) Başkanı Mustafa Kale, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Ali Doğan, Erdemli Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Akar, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Vehbi Aksay, MHP İlçe Başkanı Bekir Özsu, sektör temsilcileri ve belde halkı katıldı.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir