Projeye göre, park yerlerinin işletmeciliğinin yanı sıra yeni alanlar yaratmak için yatırım yapılacak. Bu çalışmayla hem belediye, hem de İZVAK kazanacak.

İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK), hem kent içi otopark sorununa profesyonel girişimle çözüm getirmeyi, hem de maddi darboğazdan bir türlü kurtulamayan İzmir’deki spor kulüplerine büyük kaynak sağlayacak dev bir projeyi gündeme getirdi. İZVAK Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, düzenlediği basın toplantısıyla, yıllardır talip oldukları otopark işletmeciliğine, yaptıkları çalışmalar sonucu yabancı sermayeli profesyonel bir yaklaşım getirdiklerini açıkladı.

ÇÖZÜM ÜRETİLDİ
İzmir’de otopark işletmeciliği yapmak üzere işbirliği sözleşmesi imzaladıkları Portekiz-Türk ortak sermayeli Park Yönetimi ve Sistemleri şirketi yöneticilerinin de katıldığı toplantıda, İzmir’de otopark konusunun ulaşımda çözüm bekleyen önemli sorunlar arasında yer aldığını ifade etti. Vakıf olarak hem bu soruna çözüm üretmek, hem de spor kulüplerine kaynak yaratmak üzere bir proje geliştirdiklerini belirten Ürkmez, bu projeyle belediyenin işlettiği mevcut otopark alanlarının daha verimli çalıştırılabilmesini, yeni otopark alanları oluşturulmasını sağlamayı öngördüklerini kaydetti.

EXPO’YU BEKLEDİK
Levent Ürkmez, bu doğrultuda Portekiz Emparque Grubu ile Türk işadamlarının ortak girişimi olan Park Yönetimi ve Sistemleri ile görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, şu bilgileri verdi: “Otopark işletmeciliği konusunda uzman olan bu şirketle bir iyi niyet ve işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İzmir’de bulunan bulvar, ana arter, cadde, sokak, meydanlarda yeni otopark alanları yaratmak amacındayız. İşbirliği kurulan Portekiz şirketi, bu alanda her türlü üstün teknolojiye sahip bir profesyonel. Şirket, Portekiz’de toplam 84 bin araçlık bir işletmeye sahip. Üzerinde anlaşmaya vardığımız çalışma modelinde yapılacak otopark yatırımlarının tümünü bu şirket gerçekleştirilecek. Otopark yönetim ve işletimi sistemi kurulması konusunda yerel yönetimler ve şahıslarla işbirliği yapmaya hazırız. Projeyle ilgili, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile EXPO çalışmalarının yoğunluğu nedeniyle görüşemedik. Bu hafda randevu talebinde bulunacağız.”

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir