İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, projesi uluslararası bir yarışmayla oluşturulan ‘Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Alanı’nı, ‘Kentsel Yenileme Alanı’ olarak kabul etti.

Proje, Koruma Kurulu’nun onayının ardından hayata geçecek. Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl K.Çekmece-Avcılar İç-Dış Kumsal Alanı Kentsel Tasarım Projesi için uluslararası yarışma açmıştı. Yarışmayı ünlü mimar Ken Yeang başkanlığındaki proje grubu kazandı. Amacı, çevreyle ilgili sosyal, fiziksel ve ekonomik açıdan maksimum fayda sağlamak olan projede, toplum yapısını, kültürel yapıyı göz önüne alan, aynı zamanda çevreye duyarlı, dengeli bir yapılanma öneriliyor.

Projeyle, kuzeye doğru olan dengesiz gelişmeyi kontrol altına alacak ve ekolojik dengeyi koruyacak kuzey-güney doğrultusunda bir koridor oluşturuluyor. Proje alanında, bölgenin deprem riski göz önüne alınarak, birbirinden bağımsız binalar öneriliyor. Kentsel fonksiyon alanları olarak Avcılar tarafında yerel halkın bir araya geleceği bir merkez binası ve spor tesisi, Küçükçekmece tarafında ise daha geniş bir kitleye hitap edecek, eğlenme ve eğitim amaçlı bir ‘Eco World’, akvaryum, ulusal boyutta hizmet verecek bir kültür merkezi binası, ayrıca konut binaları bulunuyor. Diğer konut binaları da Küçükçekmece geleneksel merkezinin kuzeyinde ve hemen güneyinde öneriliyor. Proje alanının Bakırköy’e doğru yönelen kıyısında ise bir marina, yat kulübü, müze ve 7 yıldızlı bir otelin bulunduğu bir turizm kompleksi yer alıyor. Projede sahil kesimleri, halkın kullanımına uygun bir şekilde düzenleniyor. Çevre koruma faktörü göz ardı edilmezken, alanda önerilen yeni drenaj kanallarıyla da deniz ile göl arasındaki sirkülâsyonun sağlanması amaçlanıyor. Proje; ana E-5 trafik aksında yeni kavşak önerisi getirirken, kuzeyden bağlanacak karayolu da dikkate alınıyor. Proje alanına gelecek hafif metro hattı ve alanın ortasında ulaşılacak bir yerde metro durağı öneriliyor. Yaya yollarının devamlılığı da projede önem taşıyor. E-5 üzerinden geçen yeşil bantlar boyunca yaya sirkülasyonunun da devamlılığı sağlanıyor.

Kaynak: Zaman

One Comment

  1. ya benim mekanım burası ya çok özledim ben burayayı ya askerligim var askerligi bitiriyim gelicem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir