Bir ihbarı değerlendiren jandarma, Aksaray sınırları içindeki Hasandağı’nda nesli tehlike altında olan iris ailesinden 454 kök bitkiyi söken Çek jeoloğu yakaladı. Jeolog Dr. Vlastimil Pilous, bitkileri tıp alanında kullandığını, çay olarak uyku sorunu olanlara verdiğini savundu.
2001’den bu yana Türkiye’den bitki götürdüğü, volkanik dağ ve kraterlerde görülen iris grubu için Hatay ve Antalya’dan sonra Hasandağı’na geldiği öğrenilen Çek jeoloğa para cezası kesildi.

Endemik tür kaçıranlara Çevre Kanunu’na göre 20 bin YTL ceza veriliyor. Ayrıca tazminat isteniyor. Yabancı kaçakçıya beş kat fazla ceza uygulanıyor.

Bitki kaçakçılığı, gen teknolojisindeki ilerlemeler ve yabani türlerin genleriyle birlikte yok olmasıyla önem kazandı. İ.Ü. Botanik Anabilim Dalı ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Üzen “Türkiye’de 10 bine yakın bitki türü var. 1500’i endemik. Bu bitkiler götürülüyor, genlerinde çalışma yapılıyor ve ilaca çevriliyor” dedi. Tehlike altındaki türlerin bırakın sökülüp götürülmeyi, yerinden oynatılmaması gerektiğini savunan Üzen, “Bir zamanlar Uludağ, lale dağı bilinirdi, bu tarz sökmelerle bir-iki çeşit lale kaldı. Bitkiler söküldüğünde, orada tozlaşamama sorunu başlar. Tozlaşma sağlayan arı gibi çoğalma ajanları bölgeden uzaklaşır” diye konuştu.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir