16 Mayıs’ta Kraliçe 2. Elizabeth’i karşılamaya hazırlanan Koza Han’da düzenleme çalışmaları başlatıldı. Osmangazi Belediyesi’nin öncülük ettiği çalışmalarda mevcut kapıların restore edileceği, tabelaların da tek tip hale getirileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine 13-16 Mayıs tarihlerinde eşi Edinburg Dükü Prens Philip ile Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak olan Kraliçe 2. Elizabeth’in, Bursa gezisinde özellikle görmek istediği bildirilen Koza Han’da düzenleme çalışmalarına başlandı.

Edinilen bilgiye göre, merkez Osmangazi Belediyesi’nin Kozahan ve Kapalı Çarşı çevresinin yeniden düzenlenmesine yönelik projeye, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan onay çıktı. Proje, bölgedeki işyerleri, yeşil alanlar, işyeri cephelerindeki kablolar ve benzerlerinin oluşturduğu kirli görüntüler ve eskimiş kapıları kapsıyor. Mevcut kapıların restore edileceği, tabelaların tek tip hale getirileceği, avlunun yeniden düzenleneceği öğrenilirken, Koza Han ile İç Kozahan arasına da bir kapı inşa edileceği bildirildi.

Öte yandan, Bursa Araştırmaları Vakfı ve Osmangazi Belediyesinin, Koza Han ile ilgili Türkçe-İngilizce bir kitap hazırlattığı ve kitabın baskıda olduğu belirtildi. Koza Han ile ilgili ayrıntıları okuduğu öğrenilen Kraliçe’ye bu kitabın hediye edileceği ifade edildi.

Ulucami ile Orhan Cami arasındaki geniş sahada konumlanan Koza Han, 1492 yılında 2. Bayezıd tarafından İstanbul’daki cami ve medresesine gelir temin etmek amacıyla yaptırıldı. Mimarı Abdül-ula bin Pulad Şah olan han, iki katlı. Üst katta 50, alt katta 45 olmak üzere toplam 95 odası bulunan hanın, kuzeydeki taç kapısı büyük taştan kabartma süslerle yapılmış olup muhteşem bir görünüşe sahip. Üst katta güneye açılan bir kapısı, avludan ilave kapılara açılan geniş kapı ve buradan da Orhan Cami tarafına açılan bir kapısı bulunan hanın iç kısmındaki geniş avlunun merkezinde mescit yer alıyor. 8 cepheli olan mescit, köşelerdeki ve ortadaki bir ayak üzerine oturuyor. Hanın alt kısmı ise şadırvan şeklinde yapılmış. Tarihi İpek Yolu’nun Anadolu’daki son durağı olan ve uzun yıllar ipek ticareti yapılan handa, bugün ise çay bahçeleri ve turistik eşyalar satan dükkanlar faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir