Bölgede yapılması planlanan taşocaklarını verdikleri direnişle iptal ettiren Artvin Borçka Çifteköprü köylüsü bu kez de mesire alanı projesi ile karşı karşıya.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S.S.Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Orman Genel Müdürlüğü tarafından Borçka Çifteköprü Köyü Cankurtaran Mevkiinde yapılması planlanan bir mesire alanı projesine karşı açıklama yaptı. Mesire alanı ihale sürecinin başlatıldığı belirtilen açıklamada, “Bize rağmen Cankurtaran’da çalışma yapılamaz” denildi.

 

 

 

 

 

 

Köy sakinlerini yok sayarak projenin hayata geçirilmek istenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Rantçı bakış açısı, köylünün çıkarını korumak yerine bir sermayedarı koruyan anlayışı kabul etmemiz imkânsız. Unutulmamalıdır ki, köyümüzün bir muhtarı ve kooperatifi vardır. En azından asgari bir nezaket göstergesi olarak bizlerin fikrine danışılabilirdi. Köyümüze yakın, diğer bütün köylere uzak bir alanda bizlere rağmen yapılan bu proje baştan ölü doğmuştur” ifadeleri yer aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğalarını korumak için daha önce cezalarla karşı karşıya kaldıkları belirtilen açıklamada şöyle dendi: “Daha önce burası yok olmasın, doğa korunsun diye çalışma yaptıklarında kendilerine ceza kesildiği ve hatta hain ilan edildikleri hatırlatılan açıklamada “Huzurumuz bozulmuştu ama biz huzurumuzu yeniden tesis ettik.  Üstelik kooperatifimiz üzerinden taş ocağına karşı turizm projesi hazırladık ve köy muhtarımız eliyle yetkililere sunduk. Buna rağmen, projemizi dikkate almayanlar Orman Bölge Müdürlüğü eliyle çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Huzurumuzu bozacak, sosyal barışı zedeleyecek bu proje yeniden değerlendirilmelidir. Biz kooperatif ve köy halkı olarak 15 Haziran Perşembe günü saat 10.00 da ihalenin yapılacağı Borçka Orman İşletmesi önünde olacağız. Amacımız ihaleyi yaptırmamak değildir. İhalenin yapılması için elimizden geleni yapacağız. Bize rağmen ihaleye katılan düşmanlarımızı tanımak, o gün yanımızda olan dostlarımızı bilmek istiyoruz. Bu ihaleye katılacak bütün dostlarımızı yanlış yatırım yapmamaları konusunda da uyarıyoruz. Koperatifimize rağmen Cankurtaran hayali kurmayalım. Biz köylünün söz hakkının olmadığı bir projeyi asla desteklemeyeceğiz. Destek olmamakla birlikte, köylüyü karşısına alarak yatırım yapmayı düşünenlerin ve gelir beklentisi içine girenlerin de yanlış yolda olduğunu söylemek isteriz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir