İzmir’in Urla ilçesine bağlı Yağcılar Köyü sakinleri, köyün ormanlık alanında taş ocağı açılmasını protesto etmek için eylem yaptı. Köy kahvesi önünde toplanan köylüler, traktörlerle davul zurna eşliğinde sloganlar atarak, taş ocaklarının bulunduğu alana gitti. Yağcılar köyü sakinlerine çevre köylerden gelenler de destek verdi.

Taş ocakları önünde köylüler adına bir açıklama yapan avukat Şehrazat Mercan, “Yağcılar köyünün talan edilmemesi, ormanların 1. derece doğal sit alanı olarak kalması amacıyla toplandıklarını” söyledi. Alanın, Çeşme Karaburun yarımadasının son ormanları olduğunu ifade eden Mercan, 1995’te alınan 1. derece doğal sit alanı kararıyla bölgedeki taş ocaklarının kapatıldığını hatırlattı.
Mercan, 2005-2006 yılında çıkartılan Maden Yasası, Maden Faaliyetleri İzin Yönetmeliği’nin koyduğu hükümlerle taş ocaklarının yeniden açılmak istendiğini dile getirdi.

Yargı kararına rağmen

Madenci firmalar tarafından açılan davalarla, sit alanının derecesinin düşürülmesine çalışılsa da Danıştay 6. Dairesinin, alanın birinci derece sit alanı olduğuna karar verdiğini kaydeden Mencan, son bir iki aylık süreçte, tüm itirazlarımıza ve başvurularına, İzmir Valiliği ve İzmir Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün otoyola 200-300 metre yakınlıkta BEMAŞ AŞ’ye yer teslimi yapıp ağaçların kesilmesine izin vererek, birinci derece doğal sit alanındaki ormanın yok edilmesine olanak sağladığını kaydetti.

Yağcılar köyü muhtarı Çetin Balkan ise 2000’den beri başlattıkları mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir