Başkent’in köylerine, KÖYDES çerçevesinde geçen yıl 28.8 milyon YTL’lik yatırım yapılırken, bu yıl da 28.3 milyon YTL’lik ödenekle çalışmalar sürdürülüyor. Geçen yıl yol çalışmalarında 13 köyle Nallıhan, içme suyunda da 18 köyle Kızılcahamam en fazla hizmeti aldı.

Ankara’nın köylerine KÖYDES çerçevesinde geçen yıl 28,8 milyon YTL’lik yatırım yapılırken, bu yıl da 28,3 milyon YTL’lik ödenekle çalışmalar sürdürülüyor. Ankara Valiliği İl Özel İdaresi yetkilileri, KÖYDES Projesi ile başkentin köylerini, ihtiyaçlara cevap verebilir nitelikte, standartlara uygun asfalt kaplama yollara, temiz ve sağlıklı içme suyuna kavuşturmayı hedeflediklerini kaydettiler.

Bu çerçevede, Proje kapsamında köy yollarında temel tabakalar, stabilize kaplamalar ve gerekli yerlerde menfezler oluşturularak, asfalt döküldü. Ayrıca tarımsal amaçlı yer altı ve yer üstü sulama tesislerinin yanı sıra köylere içme suyu götürüldü ve kanalizasyon tesisleri yapıldı.

211 PROjE HAYATA GEÇİRİLDİ

Ankara İl Özel İdaresine KÖYDES Projesi için 2006 yılında 28 milyon 687 bin YTL tahsis edildi. Bu ödenek ile başkentin ilçelerinin köylerinde 73 yol, 107 içme suyu, 26 kanalizasyon ve 5 toprak sulama projesi olmak üzere toplam 211 proje hayata geçirildi. Geçen yıl KÖYDES Projesi kapsamında yürütülen yol çalışmalarında en fazla proje 13 adetle Nallıhan’da gerçekleştirildi. Bu ilçeyi 11’er adet ile Polatlı, Kızılcahamam ve Çubuk izledi.

107 KÖYE İÇME SUYU

Köylere içme suyu götürülmesi yönünde yürütülen çalışmalarda da toplam 107 köye 2006 yılında hizmet götürüldü. Ankara’nın ilçelerinden Ayaş’ta 2, Bala’da 5, Beypazarı’nda 7, Çamlıdere’de 8, Çubuk’ta 8, Evren’de 2, Gölbaşı’nda 3, Güdül’de 4, Haymana’da 9, Kızılcahamam’da 18, Kalecik’te 4, Nallıhan’da 12, Polatlı 15, Şereflikoçhisar’da 10 köye içme suyu götürüldü. İçme suyu çalışmaları için toplam 8 milyon 550 bin YTL harcandı. KÖYDES çerçevesinde, Bala, Beypazarı, Nallıhan ve Polatlı’da yürütülen toprak sulama projeleri ile de 1734 hektar alanda sulu tarıma geçildi. Ayrıca geçen yıl söz konusu proje kapsamında Ankara’nın ilçelerine bağlı 28 köye kanalizasyon tesisi yapımı gerçekleştirildi.

2007 yılı KÖYDES programı için başkente 28 milyon 258 bin YTL ödenek tahsis edildi. Bu ödenekle, Ankara’nın köylerinde 531 kilometre yolda 1. kat asfalt kaplaması, 27 köyde de içme suyu projesi çalışması başlatıldı. Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu köylerdeki çalışmaların önemli bir kısmının tamamlandığını kaydettiler.Bu yıl, KÖYDES kapsamında yürütülen yol çalışmalarında en fazla proje 13’er adetle Beypazarı ve Kızılcahamam’ın köylerinde yürütülüyor. İçme suyu çalışmaları kapsamında da bu yıl Ankara’nın ilçelerine bağlı 29 köye hizmet götürülmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: Hürriyet Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir