Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Kov Kalesinin restorasyonunun tamamlandığını belirterek, kalenin turizme açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredileceğini söyledi.

Gümüşhane’nin Esenyurt köyünde bulunan Kov kalesinin restorasyon, bakımı ve onarımı ihale teknik şartnamesindeki işlere uygun olarak tamamlanarak teslim alındığını belirten Vali Salihoğlu, restorasyonun 270 bin YTL’ ye yapıldığını kaydetti. Kov kalesinin Doğu Karadeniz’in en görkemli kaleleri arasında bulunduğunu dile getiren Vali Salihoğlu, “Kalenin 1361 yılında 3. Aleksios tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale Selçuklular döneminde kullanıldığı belirtiliyor. Kale ve civarı aynı zamanda arkeolojik SİT alanıdır. 130 metre yüksekliğinde bir ana kaya üzerine kuruludur. Dikdörtgen planlı ve burçlarla destekli bir yapıdadır. Kalede kare planlı iç kale görünümünde bir yapı da yer almaktadır. Tüm kale birimleri ana kaya ile bütünleştirilmiştir. En yüksek noktası 1760 metredir. Doğu-batı uzantısı ise 70 metredir” dedi.

Vali Salihoğlu, restorasyonu tamamlanan Kov kalesinin hazine adına kayıtlı olduğunu, il turizmine kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredileceğini ifade etti. Salihoğlu, merkeze bağlı Kale köyündeki Keçikale’nin de restorasyonunu tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Kaynak: Yeni Şafak

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir